„Deti prichádzali na svet aj počas hospodárskych a politických kríz, vojen a živelných katastrof. Tie posledné dve nás zatiaľ obišli. Pandémia, žiaľ nie,“ povedal primár Gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen, Peter Molitoris.

Ako sa pracuje na oddelení, kde prichádza na svet nový život v čase pandémie? V čase, keď celý svet zápasí s množstvom chorých a umierajúcich? Je práca v posledných mesiacoch v pôrodnici náročnejšia? Alebo je práve toto oddelenie tým krajším miestom pri pohľade na drobné klbká radosti?

„Pandémia sa stala každodennou súčasťou našej práce a života. COVID-19 predstavuje nesporné riziká pre rodičku aj novorodenca, a tým mení liečebno-preventívnu starostlivosť. Imunitný systém tehotnej ženy je modifikovaný tak, aby plod ako imunologicky cudzie tkanivo v tele matky nebol odvrhnutý,“ hovorí skúsený pôrodník. Jedným dychom však dodáva, že z minulých vírusových epidémií SARS a MERS-CoV vieme, že imunitný systém tehotnej ženy môže na prítomnosť vírusu zareagovať nepredvídavo a ojedinele. V krajnom prípade aj tak, že dôsledky by mohli byť najmä pre rodičku fatálne. „Zatiaľ takéto skúsenosti nemáme, hoci nie je to nemožné. V takejto situácii sa to dá očakávať.“

Napriek všetkému v pôrodnici vládne optimistická atmosféra, ktorá je podľa slov Molitorisa potrebná pre zrod nového života. „Pocity strachu, ktoré súčasná situácia prináša nesmú ochromiť našu odbornú ostražitosť a empatické správanie k rodičkám. Pomerne dlhé obdobie trvania pandémie sme tiež umožňovali prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Momentálne, vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu už nie,“ dopĺňa Molitoris. Situácia sa však môže v najbližších dňoch zmeniť, keďže na Slovensku začala vakcinačná kampaň proti ochoreniu COVID-19.