Druhý ročník filmového semináru 4 živly skomplikovalo počasie, ktoré je jedným z dôležitých faktorov budovania charakteru podujatia. Všetko sa dá naplánovať, len vrtochy oblohy nie. Nepretržité sneženie, neskoršie dážď spoločne s obmedzením dopravného spojenia spôsobili, že ľudí bolo menej. No nevadilo to. 

2Ako povedala jedna z účastníčok: „Zimné živly boli komornejšie, mám pocit, že sa nazbierali len tí, ktorí naozaj chceli prísť a zažiť seminár.“ Počas troch dní mohli návštevníci vidieť výber dvanástich filmov na tému Lásky ku kinu. Zimný seminár podľa slov Daniely Chlapíkovej, jednej z organizátoriek predstavuje ochutnávku letného. „Letný je podstatne väčší a spojený s množstvom iných akcií typu koncerty, nemé filmy so sprievodom, atď.“ Zimný sa zase väčšmi orientuje na neformálne vzdelávanie. Organizátori, ktorí sú absolventmi alebo pedagógmi pôvodnej Katedry filmovej vedy VŠMU a súčasní filmoví vedci, zdôrazňujú, že živly nie sú festivalom, lebo filmy v dramaturgickom pláne nesúťažia. Tento rok, podobne ako minulý, ponúkol prehľad filmov z domácej aj zahraničnej produkcie, dokumenty aj fikciu. „Ide o prierez kinematografiou k danej téme,“ povedala Chlapíková.

Premietanie sa konalo predovšetkým v kine Akademik na Trojičnom námestí, ktoré si ešte pamätá časy zašlej slávy kín na Slovensku. Práve minulý týždeň mestské zastupiteľstvo v Banskej Štiavnici schválilo zámer prebudovať staré kino na digitálne. Bez pomoci Slovenského audiovizuálneho fondu, ktorý umožňuje spolufinancovanie digitalizácie kín by aj toto jednosálové kamenné kino zaniklo. Ako ďalej prízvukuje Chlapíková, seminár 4 živly sa teší, že môže byť práve v Banskej Štiavnici, ktorej „romantické prostredie predstavuje absolútne gro semináru“. Rovnako oceňuje, že mesto je ochotné spolupracovať, a že si takto môžu navzájom pomáhať. Kino Akademik je však len jedným z priestorov, kde sa seminár odohráva – organizačný tím sa snaží hľadať aj alternatívne priestory. „Tento rok sa podarilo premietanie v starom kine v Štefultove, čo bolo pre ľudí skutočnou spomienkou na časy spred dvadsiatich rokov, kedy sa do kina masovo chodilo,“ povedala Zuzana Očenášová, ďalšia z organizátoriek semináru. Práve láska ľudí ku kinu pomáha oživovať kultúru malých miest. Akcentovala to aj Ivana Rumanová, spolupracovníčka kultúrneho centra Žilina-Záriečie, zakladateľka o.z. PBlog z Považskej Bystrice a dramaturgička projektu Kinobus. Spomínaný projekt je zaujímavým podujatím, ktoré pomáha revitalizovať staré dedinské kinosály, zároveň umožňuje návštevníkom bližšie spoznať región,  cez ktorý práve prechádza Kinobus. Akcia skrz jednoduchú formu – cestovanie autobusmi s divákmi po starých vidieckych kinosálach oživuje staré, niekedy zabudnuté a zrušené, inokedy ešte stále funkčné, dedinské kinosály, ktoré prežili v pamäti národa, popisuje stránka festival. „Spolu s revitalizáciou kinosál revitalizujeme aj samotnú udalosť chodenia do kina, ktorá po 89tom výrazne upadla,“ dodáva Rumanová.

O postupnom úpadku hovorí aj film absolventa AU v BB, Mareka Janičíka, s názvom Kino Svet, ktorý prišiel Marek na 4 živly osobne uviesť. A hoci vydarený dokument okrem iného ukazuje pomyselný pohreb starého kina v Očovej, vďaka digitalizácii kino napokon prežije. Ožiť však bude môcť len vďaka ľuďom.

Digitalizácia, oživenie a hľadanie ideálneho kina boli témami diskusií tohtoročných živlov, ktoré sa skončili. Fanúšikovia dobrého kina sa však pomaly môžu začať tešiť na blížiace sa letné 4 živly, ktoré sa budú konať 7.8. až 11.8. 2013. Tento rok oslávia svoje pätnáste výročie, ktoré je podobne ako u človeka symbolickou pubertou a vekom prvých lások. Do Štiavnice sa oplatí prísť a v auguste bude o dôvod viac definitívne sa (tu) zamilovať.