Železnice Slovenskej republiky naplánovali na najbližšie týždne opravy trate medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Vo vybraných dňoch a časoch si to vyžiada úplné zastavenie železničnej dopravy na trati a cestujúcich čakajú prestupy na náhradné autobusy.

Počas rekonštrukcie trate, ktorá bude prebiehať od 15. mája do 15. júna, na takmer trojkilometrovom úseku vymenia podvaly a opravia koľajové lôžko. Upravia tiež geometrickú polohu koľají či výhybiek a opravia aj priecestia Sliač kúpele – Vlkanová a Vlkanová – Radvaň. Traťová rýchlosť bude po rekonštrukčných prácach obnovená na 80 kilometrov za hodinu.

Vlaky nahradia autobusy

Výluky budú realizované s prestávkami a nie vo všetky dni počas nasledujúceho mesiaca. Budú sa však týkať najmä pracovných dní v pracovnom čase a teda aj dopravnej špičke. Cestujúcich preto čakajú prestupy na náhradnú autobusovú dopravu. Tá však bude, pre zachovanie časov odjazdov následných vlakov, odchádzať z východiskových staníc výrazne skôr.

Ako informoval dopravca – Železničná spoločnosť Slovensko, denné výluky sú naplánované v dňoch 15. mája – 18. mája, 22. mája – 25. mája, 29. mája – 1. júna a 12. júna – 15. júna 2023 vždy v čase od 7.15 do 18.40 h. Vlaky mimo týchto časov budú jazdiť v štandardnom režime a časoch. Od 5. júna 7.15 h do 8. júna 18.40 h bude na úseku nepretržitá výluka.

Pri vlakoch v čase výluky bude zavedená náhradná autobusová doprava medzi stanicami Banská Bystrica – Zvolen osobná stanica. Náhradná autobusová doprava začne vlakmi R 931 (Vrútky 6:05 – Zvolen os. st. 7:40), respektíve R 861/11831 (Levice 6:00/Bratislava hl. st. 3:58 – Banská Bystrica 7:46). Končiť bude vlakmi R 844 (Banská Bystrica 18:12 – Bratislava hl. st. 21:58), respektíve R 944 (Zvolen os. st. 18:16 – Vrútky 19:55).

Náhradné autobusy pôjdu skôr

Výluky budú pre časť cestujúcich znamenať nutnosť skorších príchodov na železničnú stanicu k zastávkam náhradnej autobusovej dopravy. V prípade, že ich nebudú stíhať, čaká ich tak dlhšie čakanie.

„Zo stanice Zvolen os. st. budú vlaky do Bratislavy odchádzať podľa platného grafikonu. Z dôvodu nezmeškávania vlakov na úseku Banská Bystrica – Vrútky, budú náhradné autobusy za vlaky R 930, 932, 934, 936, 938, 940, 942, 944, 946 na trase Zvolen os. st. – Vrútky počas výluky zo Zvolena os. st. odchádzať o 16 minút v skoršej časovej polohe (párna hodina, 0. minúta). Zo stanice Banská Bystrica budú vlaky do Vrútok odchádzať podľa platného grafikonu,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Meškania sa dotknú aj prestupov na ďalšie vlaky. „Z dôvodu skorších časových polôh vlakov R, nebudú zachované prípojné väzby od vlakov Os zo smeru Lučenec a Levice v stanici Zvolen os. st. a od vlakov Zr/Os zo smeru Brezno v stanici Banská Bystrica,“ doplnil Kováč.

Pre plynulejšie rozloženie vlakov bude náhradná autobusová doprava niektorých vlakov Os, v úseku Zvolen os. st. – Banská Bystrica a opačne, posunutá do neskorších časových polôh. Cestujúci by sa mali ideálne pri nástupe do autobusov náhradnej dopravy informovať o jeho trase, keďže pri niektorých spojoch bude vedený priamy spoj v trase Zvolen – Banská Bystrica a opačne, bez obsluhy ostatných bodov na trase, okrem zastávky Banská Bystrica mesto.

Ďalšie podrobnosti sú dostupné na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.