S pravidelnou decembrovou zmenou grafikonu Železničná spoločnosť Slovensko výrazne navyšuje počty vlakových kilometrov a pridáva nové vlaky. Nárast súvisí s väčším využívaním železničnej dopravy po novembrovom zavedení bezplatného cestovania pre študentov a dôchodcov.

vlakVýrazné posilnenie spojení sa od nedele týka trate medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, kde po novom bude v pracovných dňoch jazdiť až 56 vlakov. V oboch smeroch dochádza k zmenám tak, že v časoch medzi šiestou a ôsmou ráno a potom od 13.30 do 15.30 h budú vlaky premávať v polhodinových, inak hodinových intervaloch. Večer po 18-tej hodine bude navyše polhodinový interval aj v smere do Banskej Bystrice. Odtiaľ budú premávať dvakrát denne aj vlaky typu Regional expres až do východoslovenských Margecian s následnou možnosťou prestupu na vlaky do ďalších miest východu Slovenska.

Smerom na sever narastá aj počet vlakov smerujúcich zo Zvolena do Žiliny. Konkrétne pridaním zrýchleného vlaku Krížna s odchodom o 5.54 zo Žiliny a príchodom pod Pustý hrad o 8.08 a v opačnom smere o 13.52 a príchodom pod Dubeň o 16.06 h.

Rýchliky medzi Zvolenom a Bratislavou pôjdu počas dňa v dvojhodinovom takte. V nedeľu popoludní rýchliky dokonca každú hodinu, a to v čase od 15-tej do 19-tej. Pribúda jeden pár rýchlika Krivín, ktorý odchádza do hlavného mesta spod Pustého hradu ráno o 4.36 s príchodom do Bratislavy o 7.33 h a v opačnom smere bude jazdiť o 16.56 s príchodom do Zvolena o 19.59 h.

zeleznicna stanica zvolen reprofotoV smere do Košíc pribudol nový nedeľný rýchlik s odchodom zo Zvolena o 17.13 h a príchodom do metropoly východu o 20.37 h. Rýchlik s odchodom z Košíc o 15.23 a príchodom do Zvolena o 18.49 h jazdí od nedele už denne, predtým jazdil len v pracovné dni a nedele. K posilneniu spojení dochádza medzi Zvolenom a Fiľakovom aj v podobe osobných vlakov. Ranné vlaky z Fiľakova do Zvolena jazdia už približne každú polhodinu, spolu s prípojmi na Banskú Bystricu. Opačným smerom zo Zvolena do Fiľakova pôjdu vlaky v hodinovom intervale po novom už od 11.15 h až do 19.45 h. Na trati pribudli celkom tri nové vlaky. Spojenia do Banskej Štiavnice a Kremnice zo Zvolena sa nemenia.

Celkovo jazdia vlaky v kraji na zhruba 550 kilometroch tratí. Od 14. decembra premáva v banskobystrickom VÚC 75 diaľkových a 247 prímestských vlakov. Aj keď zmenou grafikonu dochádza k výrazným posilneniam spojov, počas decembra a najmä medzi sviatkami, viaceré vlaky nebudú premávať. Prehľad spojení nájdete na stránke Železničnej spoločnosti Slovensko.