Združenie Slatinka vzniklo v roku 1993, odkedy sa jeho členovia snažia o ochranu životného prostredia a zachovanie pôvodných prírodných hodnôt v povodí rieky Slatiny a celé svoje pôsobenie aktívne zameriava na presadenie alternatív ku kontroverznému vodnému dielu Slatinka.

Študenti Technickej univerzity vo Zvolene sa 16. novembra 2011 zúčastnili spolu s členmi Združenia Slatinka brigády zameranej na manažmentové zásahy v údolí rieky Slatina. Ich hlavnou úlohou bolo pomocou rôznych nástrojov (mačeta, záhradkárske kliešte, pílky a pod.) odstraňovať prerastajúce kroviny a prečistiť tak chodník, ktorým kedysi prechádzali pôvodní obyvatelia obce Slatinka do Zvolenskej Slatiny. V oblasti pod skalným útvarom Pyramída, ktorá je zároveň aj prírodnou pamiatkou, je úprava chodníka dôležitá najmä z hľadiska zachovania niektorých druhov živočíchov a rastlín, taktiež ale napomôže lepšej priechodnosti k mnohým prírodným pamiatkam, ktorými sa obec Slatinka pýši.

Účasť na brigáde si študenti pochvaľovali a boli spokojní, že pomohli zlepšiť prostredie vo svojom okolí. Marek Cambel: „Teším sa spolupráci so Združením Slatinka a rád som im pomohol, pretože som presvedčený, že takéto prírodné úkazy treba chrániť a vážiť si ich. Čistota prírody v okolí obce Slatinka ma veľmi fascinuje. Rád by som sa zapojil aj do ďalších podobných aktivít.“ Peter Vajo: „Dnes sme spojili príjemné s užitočným – pomohli sme pri úprave chodníka a strávili sme čas s partiou skvelých ľudí, ktorí sa podľa môjho názoru snažia urobiť správnu vec – chrániť to málo, čo nám ešte z pôvodného prostredia ostalo.“

„Toto územie bolo na manažmenový zásah vybrané preto, že z Pyramídy je nádherný výhľad na celé údolie rieky Slatina. Aj keď je aj dnes pomerne vyhľadávaná, doteraz mohli chodník od rieky na vyhliadku používať iba tí, ktorí veľmi dobre vedeli, kadiaľ kedysi viedol, nebolo ťažké tu zablúdiť. Vďaka študentom ekológie je teraz cestička viditeľná a dobre priechodná, trnkové a iné kry, ktoré tu rástli, boli vyčistené. Po osadení smerovníkov na jar by mohla vyhliadka na Pyramíde ožiť ešte viac.“ zhodnotili výsledky niekoľkohodinovej práce študentov členovia Združenia Slatinka.

V údolí rieky Slatina na úseku od obce Zvolenská Slatina po vodnú nádrž Môťová je od roku 1954 plánovaná výstavba vodného diela Slatinka. Jeho realizáciou malo celé územie obce Slatinka zmiznúť pod vodou, boli zastavené všetky plánované výstavby a rekonštrukcie nehnuteľností a inžinierskych sietí, obyvatelia obce boli nútení odsťahovať sa. Aj vďaka stavebnej uzávere sa v území zachovalo prirodzené prírodné prostredie. Bez zásahu ľudskej ruky zostala aj rieka Slatina, ktorá je jednou z posledných meandrujúcich (kľukatiacich sa) riek na Slovensku. Vyskytujú sa tu chránené aj ohrozené druhy živočíchov. Výskyt vydry riečnej napríklad zaručuje čistotu a nezávadnosť vody.

Napriek tomu, že spomínané vodné dielo je pripravované už takmer päťdesiat rokov, jeho potreba nebola dodnes jednoznačne preukázaná a výstavba sa dodnes nezačala. Jeho realizáciou by bolo zničené územie o veľkosti12 kilometrova narušené štyri mimoriadne cenné lokality, ktoré majú hodnotu prírodných rezervácií.