Zdravotníci vo zvolenskej nemocnici si ani po ďalšom týždni vývoja pandémie, i napriek lockdownu, nemôžu ani na chvíľu vydýchnuť. Pacientov s covidom najmä z radov nezaočkovaných pribúda, a čo je veľmi smutné, aj veľmi ťažkých stavov, ktoré končia úmrtím. Nemocnica nasadila všetky sily a prostriedky na zvládnutie tohto boja, urobila mnohé organizačné zmeny na zabezpečenie chodu nemocnice, situácia sa však nezlepšuje. 

Rovnako ako minulý týždeň, nemocnica eviduje takmer 80 covid pozitívnych pacientov, ktorí sú rozdelení vo zvolenskej aj krupinskej nemocnici. ,,Staráme sa celkovo o 77 covidových pacientov, z nich len 11 je očkovaných. Na kyslíkových lôžkach vo Zvolene leží 45 pacientov, 6 sú na neinvazívnej ventilácii a stav 5 pacientov si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. V Krupine máme 20 pacientov na kyslíkových lôžkach,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ing. Ľudmila Veselá

V záujme uspokojiť dopyt po vakcinácii zvolenská nemocnica v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom rozšírila počet očkovacích dní vo vakcinačnom centre v budove Doprastavu na štyri. ,,Očkujeme od utorka do piatka, registrovaných aj neregistrovaných záujemcov,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice. Vedenie zdravotníckeho zariadenia musí riešiť aj ďalšie organizačné zmeny. ,,Ak sa situácia nebude zlepšovať, pribúdajúcich covidových pacientov bude možné hospitalizovať len za cenu redukcie iných necovidových oddelení. Naše možnosti sa však výrazne zužujú, pretože biela medicína je už dnes významne redukovaná,“ hovorí Ing. Veselá.

S personálom je nemocnica zatiaľ bez väčších problémov, 18 sú z dôvodu pandémie mimo pracovný proces. U všetkých však platí, že sú extrémne vyčerpaní, snažia sa však všetkým pacientom poskytnúť tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť, aj keď neraz je to nerovný boj. ,,Prosíme všetkých o prísne dodržiavanie protiepidemických opatrení, zodpovedné a slušné správanie voči našim zdravotníkom a tí, ktorí môžu, nech zvážia možnosť dať sa zaočkovať. Len tak vieme pandémiu aspoň utlmiť,“ obrátila sa s prosbou na všetkých riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen.