Spojené kráľovstvo, to nie je len Londýn a Big Ben. Veľká krajina s bohatou históriou ponúka veľa prírodných či historických krás. Slováci tam síce chodia väčšinou pracovať alebo študovať, ale aj prácu a štúdium v Anglicku možno využiť na spoznávanie nových zaujímavých miest.

BATH

Už samotný názov napovedá, že ide o kúpeľné mesto. Kúpele tam postavili ešte Rimania počas svojej vlády.

Z historických kníh alebo obľúbených ľúbostných románov sestier Brönteových vieme, že v 18. a 19. storočí sa tam mladí ľudia chodili zabávať. Bath bol centrom spoločenského života a podľa spomínaných kníh aj miestom, kde sa dá stretnúť osudová láska.

Aj dnes sa v Bathe môžete baviť a zoznamovať. Ale skôr počas výmenného pobytu ako pri honosných plesoch. Zoznamovanie s rovesníkmi je okrem toho pre stredoškoláka perfektná motivácia na učenie sa cudzieho jazyka.

Bath je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. A tak počas štúdia v Anglicku sa dá okrem jazyka naučiť veľa aj o histórii, architektúre a umení.

BRIGHTON

Aj známe letovisko Brighton určite poznáte. Je to jedno z najväčších miest na pobreží, kde sa dá tráviť leto. Na krásne a teplé južné pobrežie utekajú Londýnčania za slnkom už celé storočia. Štúdium v Anglicku teda nemusí hneď predstavovať rok v hmle a daždi. Kto si vyberie pre svoj výmenný pobyt Brighton, určite neoľutuje. Na okolie sa dá pozrieť z výšky ruského kola podobného ako London Eye. Mimoriadnou stavbou je aj Kráľovský palác, ktorý je krásnou kulisou pre každý pobyt.

V Brightone si môžu stredoškoláci vybrať z množstva škôl s dobrou dostupnosťou.

SWANAGE

Tiež mesto Swanage sa nachádza na južnom pobreží. A je teda zárukou krásnej prírody a zdravého vzduchu. Neovplýva síce žiadnymi historickými pamiatkami, ale stredoškoláci sa tu môžu venovať rôznym športom, ku ktorým by sa v našich končinách nedostali. A to napríklad kriket, rugby, ale hlavne vodné športy – plachtenie a veslovanie. Počas štúdia v Anglicku sa tak môžu venovať rovnakým zábavám ako mladí lordi.

CAMBRIDGE

Ak chcete predsa len zostať verní klasike výmenný pobyt pre stredoškolákov je možný aj v meste Cambridge. Odtiaľ je to už len krôčik na druhú najlepšiu univerzitu v Európe. Mesto obklopené starobylými hradbami je plné študentov. Ako inšpirácia môžu poslúžiť veľké mená vedy, kultúry či politiky, ktoré tu študovali – Isaac Newton, Charles Darwin, Virginia Woolfová, John Maynard Keynes, Stephen Hawking, Emma Thompsonová, ale aj princ Edward.

Už len samotné školy sú architektonickými skvostami a historickými pamiatkami, ktoré treba vidieť.

OXFORD

Oxford a Cambridge od nepamäti bojujú o to, ktoré z nich má lepšiu univerzitu a čo ponúka svojim návštevníkom. Ak by sme si mali porovnať slávnych absolventov, bolo by to ťažké. Stephen Hawking napríklad študoval aj v Oxforde aj v Cambridge. Ťahákom pre mladých môže byť súčasná britská herečka Emma Watsonová alebo herec a hudobník Hugh Laurie, známejší ako Dr. House.

Podľa rebríčka najlepších univerzít je oxfordská univerzita treťou najlepšou nielen v Anglicku, ale v celej Európe. S tou v Cambridge si neustále dýchajú na krk a bojujú o najlepších študentov.

V Oxforde sa možno rovnako kochať budovami škôl, knižníc a múzeí.

Výmenný pobyt v týchto mestách môže byť skvelým odrazovým mostíkom pre ďalšie univerzitné štúdium v Anglicku práve na týchto výnimočných školách.