Dnes, krátko po západe slnka budeme mať možnosť v prípade dobrého počasia, sledovať piate najdlhšie úplné zatmenie mesiaca v tomto storočí. Jeho úplná fáza bude trvať celých 101 minút.

Slnko dnes zapadne o 20:44 a mesiac vychádza o 20:39 pričom zatmenie začne už o 20:22 takže úplný začiatok nestihneme ale v podstate sa nič nedeje, pretože úplné zatmenie začne o 21:22 a potrvá až do 23:03. Fáza najväčšieho zatmenia nastane o 22:13 a mesiac celkom vyjde z polotieňa zeme o 00:03.

V prvej fáze sledujeme ako sa mesiac postupne vnára do zemského tieňa, čiže čiastočné zatmenie, až kým sa do tieňa nevnorí celý a vtedy nastáva úplné zatmenie mesiaca.

Počas úplného zatmenia mesiac lomom slnečného svetla v atmosfére mení svoju farbu od svetlo červenej až po hnedú. Odtieň závisí od znečistenia vysokých vrstiev atmosféry, a preto bude zaujímavé sledovať vplyv nedávnej sopečnej činnosti na Islande. Mesiac sa bude počas zatmenia pohybovať pomerne nízko nad obzorom (počas úplného zatmenia od 4,5° až po 14° na konci), a tak bude priam ideálnym objektom na fotografovanie. Nízka výška môže byť zároveň problém pre čitateľov s obmedzeným výhľadom na južnú časť oblohy, takže prípadní záujemcovia o pozorovanie by s tým mali počítať a nájsť si vhodnejšie, napríklad vyvýšené miesto.

Najbližšie zatmenie mesiaca nás čaká 10.decembra tohto roku. Ak máte kvalitné fotoaparáty, vaše najlepšie snímky zašlite na zvonline@zvonline.sk a my ich zverejníme.