Celotýždňový cyklus pod názvom Zámok bez zámkov na Zvolenskom zámku ponúkne od stredy 11. do utorka 17. apríla najmä miestne umenie, zaujímavých ľudí, filmovú tvorbu. Brány zámku budú otvorené tak ako ich možno nepoznáte.

ČO SA STALO S KAPITÁNOM?
(Voľné vstupné)

Streda 11. – štvrtok 12. apríl 2018 │ 10.00, 14.00 a 15.00 hod

Komentované prehliadky digitalizačného pracoviska SNG

V dávnej minulosti bol objekt sídlom zámockého vojenského kapitána a je veľmi pravdepodobné, že práve tu sa narodil známy renesančný básnik Bálint Balassi. Terajší miestni si ho pamätajú ako kultúrne centrum pre mladých ľudí, ktorí sa tu stretávali v obľúbenom V-klube. Aktuálne je Kapitánsky dom Zvolenského zámku najnovšie zrekonštruovanou časťou areálu. V súčasnosti sa tu nachádza špičkové digitalizačné pracovisko, ktoré vzniklo v rámci Národného projektu „Digitálna galéria.“ Počas dvoch dní bude návštevníkov odhalené a priblížené jedinečné pracovisko a proces ochrany diel na Zvolenskom zámku.

SKRYTÉ TAJOMSTVÁ PODĽA ŠIMKOVICA (Vstupné 2,70 eur)

Piatok 13. apríl 2018 │ 18.00 hod,

Sprevádzanie po zákutiach zámku s výkladom od pamiatkára a archeológa Michala Šimkovica.

Michal Šimkovic absolvoval FF UK v Bratislave, odbory archeológia – história (1998) a dejiny výtvarného umenia (2002). V rokoch 1998-2004 pracoval na pracoviskách Pamiatkového ústavu v Lučenci a Banskej Štiavnici. V súčasnosti sa ako privátny bádateľ zaoberá architektonicko-historickými  a umelecko-historickými výskumami pamiatok. Vo svojich výskumoch sa zameriava na bádanie architektúry obdobia stredoveku a počiatkov novoveku, so špecializáciou na hrady a kaštiele. Popri bádateľskej činnosti spolupracuje na pamiatkovej obnove viacerých zrúcanín a na projektoch zameraných na záchranu hradov.

Cieľom netradičnej prehliadky je previesť návštevníkov celým zámkom a predstaviť jednotlivé obdobia jeho vývoja od najstarších čias až po veľkú obnovu v 20. storočí. Návštevníci zavítajú aj na miesta, ktoré sú pre nich zvyčajne neprístupné.

ZÁMOK BEZ ZÁMKOV PRE RODINY (Vstupné 2 eurá pre celú rodinu)

Sobota 14. apríl 2018 │ 10.00 hod,

Netradičná interaktívna prehliadka zámku venovaná rodinám s deťmi

Zámok má priestory všetkým známe, ale ukrýva aj mnohé tajomstvá. Odhaľte tak menej známe zákutia zámku a vydajte sa na cestu spojenú s hádankami, hrami i zábavným čítaním.

GALÉRIA PRE VŠETKÝCH (Voľné vstupné)

Nedeľa 15. apríl 2018

Možnosť navštíviť SNG Zvolenský zámok počas otváracích hodín bezplatne.

FILMOVÝ SKORO KLUB (Dobrovoľné vstupné)

Pondelok 16. – utorok 17. apríl  │ 17.00

Premietanie animovanej filmovej tvorby pod záštitou „Filmového skoro klubu“

V rámci podujatia „Zámok bez zámkov,“ ktorého hlavnou myšlienkou je podporiť miestnych umelcov, kluby a zaujímavých ľudí, sa organizátori rozhodli osloviť Filmový skoro klub, ktorý pôsobí v meste Zvolen. Ich program bude prebiehať počas dvoch večerov, kde jeden večer sa bude premietať študentská animovaná filmová tvorba z miestnej strednej umeleckej školy spojená s diskusiou a druhý večer sa budú premietať vybrané animované filmy z profesionálneho prostredia.

Filmový skoro klub je projekt, ktorý vznikol s pomocou mesta Zvolen a Nadácií pre deti Slovenska. Nie je to ani tak klub, ani tak kino. Funguje na báze pravidelného premietania filmov na Starej Radnici vo Zvolene. Žáner filmov, ktoré sa premietajú je miestami netypický a výber filmov je zameraný na kvalitnejšiu zahraničnú, ale aj domácu tvorbu. V klube pôsobia mladí ľudia, ktorých baví artová filmová tvorba, ktorú chcú sprostredkovať aj ostatným obyvateľom mesta.