Decembrová edícia podujatia Zámok bez zámkov ukončí rok spoločných stretnutí s umením a históriou na Zvolenskom zámku. Prednáška o histórii zároveň uzavrie úspešný cyklus Výpravy do čias Slovanov.

Veľká Morava a premeny stredného Podunajska v dlhom 9. storočí (vstupné 1,50 €)

Streda 11. december 2019 │ 18.00 hod,

Prednáška a beseda s Matejom Harvátom 

Matej Harvát je interným doktorandom na Historickom ústave SAV v Bratislave, vo svojom výskume sa venuje dejinám Veľkej Moravy. Prednáška je súčasťou cyklu „Výpravy do čias Slovanov“, ktorý organizátori pripravili v spolupráci s Katedrou histórie UMB v Banskej Bystrici.

Má to vôbec cenu? (vstupné 3 €)

Štvrtok 12. december 2019 │ 15.00 – 17.30 hod; 18.00 hod,

Odborné prezretie návštevníkmi prinesených umeleckých diel spojené s prednáškou odborníkov

Myslíte si, že Vám doma visí vzácne umelecké dielo? Originálna maľba, kresba či grafika? Prineste ju počas štvrtka, 12. decembra v čase medzi 15.00 až 17.30 hod, na obhliadku a odborníci všetky Vaše pochybnosti razom rozptýlia. Odborné prezretie zabezpečia Miroslav Slúka, dvorný reštaurátor SNG na Zvolenskom zámku a Miloslava Borošová Michalcová, historička umenia/znalkyňa. Po ukončení prezerania umeleckých diel bude prichystaná i podnetná prednáška o posudzovaní umeleckých diel so začiatkom o 18-tej hodine v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku.

Najvyššia ponuka (vstupné 3 €)

Piatok 13. december 2019 │ 18.00 hod,

Premietanie filmu, Taliansko, 2013, 124 min, Dráma/Mysteriózny film

Virgil Oldman je svetovo uznávaný znalec v oblasti výtvarného umenia a starožitností. Žije osamelo v bohato zariadenom byte a už dlhé roky zbiera hodnotné originály ženských portrétov. Nikdy nikoho nemiloval, pôsobí arogantne, cudzích ľudí sa skôr stráni, uzatvára sa do seba a aby sa nemusel ničoho a nikoho dotýkať, chráni sa rukavicami. Nový životný elán v ňom prebudí až túžba spoznať ženu, ktorá ho telefonicky požiada o ohodnotenie jej rozsiahleho majetku, ktorý po smrti svojich rodičov zdedila …

Ozdobme si Fulla strom! (vstupné 2 €/rodina)

Sobota 14. december 2019 │ 10.00 hod,

Tradičné sobotné podujatie pre rodiny s deťmi

Inšpiráciou tvorivého dopoludnia bude majster Ľudovít Fulla a tvory z jeho obrazov. Spoločne Fullov vianočný strom na nádvorí zámku zúčastnení vyzdobia a pokúsia sa rozžiariť jeho trblietavé svetielka. Maximálna kapacita je 30 detí.

Zvolenský zámok pre všetkých s adventným koncertom (vstupné voľné)

Nedeľa 15. december 2019 │ 10.00 – 17.30 hod; 18.00 hod,

V posledný deň podujatia Zámok bez zámkov budú opäť sprístupnené expozície bezplatne. Chýbať nebude ani kultúrny program v podobe adventného koncertu absolventov ZUŠ Nádvorná venovaný 100. výročiu založenia školy. Účinkujú žiaci hudobného odboru v spolupráci so školským sláčikovým orchestrom a „koledníci“ z tanečného odboru.