Medzinárodný letný divadelný a operný festival Zámocké hry zvolenské 2011 sa konal tento rok po 38-krát. Organizátorom činohernej časti je Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, ktoré festival otvorilo 3.júna premiérou Shakespearovej hry Kupec benátsky.

Následne ponúklo festivalovým divákom ďalších trinásť titulov. Najväčší divácky záujem vzbudili Divadlo Andreja Bagara z Nitry a ich komédia Dvojitá rezervácia, Slovenské národné divadlo z Bratislavy a ich hra Tanec toreadorov, Městské divadlo z Brna s úspešnou komédiou Škola základ života a Radošinské naivné divadlo s titulom Nesladím. Tieto predstavenia boli vypredané, divácky ohlas však zaznamenali aj ďalšie hosťujúce divadlá ako Mestské divadlo zo Žiliny s odvážnym titulom Sexuálna perverzita v Chicagu, Štátne divadlo z Košíc so situačnou komédiou Tom, Dick a Harry, Divadlo Jána Palárika z Trnavy s inscenáciou Prestupná stanica, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova s cool-drámou Don Juan v Soho či Slovenské komorné divadlo z Martina s hrou 5 za jednu.

V interiéri zámku, vo V-klube, sa predstavilo Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice s komornou inscenáciou Variácie lásky. Pre deti boli určené dve dopoludňajšie predstavenia rozprávky O psíčkovi a mačičke v podaní hercov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Domáce zvolenské divadlo uviedlo na festivale okrem premiéry aj hru Lakomec a derniérou hry Dámsky krajčír ukončilo 19. júna činohernú časť festivalu. Pre nepriazeň počasia sa presúvali do sály divadla iba tri predstavenia: nitrianske, žilinské a záverečné zvolenské.

Festival sa tešil bohatej účasti divákov, ktorí počas júnových večerov zažili neopakovateľnú atmosféru najstaršieho plenérneho divadelného festivalu na Slovensku. Mesto Zvolen sa stalo priesečníkom kultúrneho diania a stretnutím kvalitných divadiel od Brna až po Prešov. Od 23. júna preberá festivalové žezlo Štátna opera Banská Bystrica, ktorá organizuje opernú časť Zámockých hier zvolenských.