Divadlo Jozefa Gregora Tajovského pred pár dňami oznámilo, že odložený 47. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské sa bude konať. Na festival pricestujú do Zvolena silné divadelné mená a inscenácie zo Slovenska i Čiech.

Mottom 47. Zámockých hier zvolenských je Reštart. Odkazuje na oživenie festivalu po ročnej pauze, reflektuje dozvuky Roku slovenského divadla aj koncept končiacej 72. sezóny DJGT v znamení demaskovania. Festival sa bude konať v dňoch 4. až 19. júna.

Vo festivalovej ponuke nájdu diváci veľké mená slovenskej divadelnej scény: Radošinské naivné divadlo predstaví inscenáciu Pán strom z pera legendy a ambasádora Roku slovenského divadla Stanislava Štepku. SĽUK sa vráti na nádvorie zvolenského zámku, predstavením SĽUK – výber z tvorby. SKD Martin zase privezie divácky hit Zem pamätá o búrlivom osude speváka Karola Duchoňa s piesňami.

Počet zahraničných súborov sa vzhľadom na situáciu znížil a obmedzil na českých hostí. Diváci si budú môcť vychutnať Goldoniho komédiu Mirandolína s Terezou Groszmannovou v titulnej role v podaní Národního divadla Brno. Zároveň na festival po prvýkrát zavíta charizmatický Jaroslav Dušek, ktorý sa predstaví vo vizionárskej inscenácii Sláva strojů a měst. Inscenáciu má vo svojom repertoári pražské Divadlo Na Jezerce.

V programovej ponuke sú aj ďalšie zaujímavé a kvalitné inscenácie. Nitrianske divadlo Andreja Bagara uvedie objavné spracovanie Lorcovej hry Dom, pričom divadlo Pôtoň Bátovce sa predstaví s originálnym dielom Pastierska symfónia. Na svoje si však prídu aj deti, už teraz sa môžu tešiť na moderne spracovaného Guľka Bombuľka. Uvedie ho Babkové divadlo Košice.

Festival budú sprevádzať aj sprievodné podujatia a aktivity. Vstupenky na jednotlivé predstavenia sú už v predaji. Zakúpiť sa dajú online, prípadne v pokladni DJGT. Usporiadateľom festivalu je DJGT v spolupráci so SNG Bratislava – Zámok Zvolen, pričom sa koná pod záštitou predsedu BBSK. Reštart festivalu Zámocké hry zvolenské predstavuje impulz pre obnovenie a pripomenutie si sily živého umenia.