Evergreen divadelných komédií v novom naštudovaní domáceho Divadla J.G. Tajovského vo Zvolene sa postará o oficiálne otvorenie tohtoročných Zámockých hier zvolenských. Tie začínajú už tento týždeň.

V predpremiére vo štvrtok 2. júna o 21.00 h a v hlavnej premiére v piatok 3. júna v rovnakom čase, uvedie zvolenské divadlo na nádvorí zvolenského zámku anglickú veselohru s pesničkami a vynaliezavými študentmi Oxfordskej univerzity Charleyho teta.

charleyho teta plagatAnglický herec a komik Brandon Thomas ju napísal na objednávku slávneho anglického komika W. S. Penleyho v roku 1892, kedy mala aj svetovú premiéru. K hlavným atribútom pretrvávajúcej obľúbenosti tejto hry patrí anglický humor, plejáda komických situácií a vynikajúce herecké príležitosti. Pôvodne komediálna fraška sa postupom času dočkala rôznych podôb. Z veselohry vznikol aj úspešný muzikál pod názvom Kde je Charley, bolo natočených viacero filmových verzií.

Na javisku vo Zvolene v roku 1965 po prvýkrát uviedli spevohernú podobu, ktorej autorom bol J. Koenigsmark. Divadlo JGT aktuálne uvádza Charleyho tetu v preklade a sviežej úprave spisovateľa, básnika a dramatika Ľubomíra Feldeka, v ktorej nechýbajú pesničky a živá kapela.

Dej sa odohráva v atraktívnych zákutiach záhrad Oxfordskej univerzity. Hlavnými protagonistami sú študenti, ktorí riešenie svojej neblahej hmotnej situácie nachádzajú v príchode brazílskej milionárky, tety jedného z nich. Vytúžená teta je síce na ceste ale záležitosti lásky už nemôžu počkať. Babbs, Charley a Jack, za pomoci komorníka Brasseta, ďalšej kľúčovej postavy, vymyslia originálny spôsob, ako chýbajúcu Donnu Luciu d´Alvadorez nahradiť.

Martin Kákoš sa režijne podpísal pod početné úspešné inscenácie nášho divadla, z ktorých viaceré mali premiéru práve na festivale Zámocké hry zvolenské. Okrem neho sú súčasťou realizačného tímu autor scény Pavol Andraško, kostýmová výtvarníčka   Ľudmila Várossová, dramaturg inscenácie Ján Chalupka. Hudbu napísal Vlastimil Hála, hudobnú úpravu a naštudovanie mal na starosti Pavel Korduliak a pohybovú spoluprácu Anna Gromanová.

V predstavení účinkujú Richard Sanitra, Vladimír Rohoň, Štefan Šafárik, Barbora Špániková, Katarína Čudejková, Michal Ďuriš, Marek Rozkoš, Daniel Výrostek, Svetlana Sarvašová, Veronika Čépeová, poslucháči Akadémie umení v Banskej Bystrici a členovia kapely Ondřej Daniš, Pavel Korduliak, Ján Fiala a.h. a Michaela Turcerová a.h.

Lístky na toto predstavenie, ako aj viaceré ďalšie, ktoré sú naplánované počas 43. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské sú ešte stále v predaji na pokladni divadla, prípadne na jeho internetovej stránke.