Prvé júnové dni vo Zvolene budú tradične patriť letnému divadelnému festivalu Zámocké hry zvolenské. S podtitulom Legendy sa tentokrát uskutočnia v dňoch 2. – 11. júna. Okrem toho najlepšieho z domácej divadelnej produkcie podujatie láka na hosťujúce súbory z Českej republiky a  Španielska.

Pestrá ponuka divadelného programu a priestor pre komunitné stretnutia sú samozrejmou súčasťou festivalu. Svojej povahe ostáva verný, no organizátori pre návštevníkov každoročne pripravujú podnetné novinky. Tento rok medzi ne patrí, okrem stále bohatšieho výberu hosťujúcich súborov, najmä spolupráca s festivalom Dni tanca / Dance Days 2023 pod heslom „Hráme spolu” a obohatenie hracích priestorov o niekoľko nových lokalít.

Pravidelní diváci festivalu sú zvyknutí na uvádzanie titulov večerného programu v exteriéroch Zámku Zvolen. Tentokrát sa však -z dôvodu plánovanej rekonštrukcie, presunie priamo do sály DJGT, čo bude príležitosťou aj na prehliadku technicky náročnejších produkcií. Na Zámku zas budú uvádzané intímne, komorné inscenácie, ktorých atmosféru podfarbia výnimočné, históriou dýchajúce interiéry.

Každý si príde na svoje

Po obsahovej stránke bude program venovaný všetkým vekovým kategóriám. Pripravené sú nielen divadelné predstavenia, ale aj rôzne scénické čítania, výstavy, dielne, prezentácie či živé nahrávania obľúbených podcastov. Festival bude príležitosťou na stretnutie s množstvom inšpiratívnych osobností, divadelných zoskupení, prehliadku aktuálnych trendov scénického umenia, akcentovanie environmentálnych tém a prezentáciu aktivít regionálnych inštitúcií pod hlavným mottom festivalu, ktorým sú tentokrát Legendy – symbol toho, čo obdivujeme, čo ovplyvňuje naše vnímanie, osobnosť, estetiku a preferencie, vzor toho, čo sa stalo nezabudnuteľným, príznačným: charakter doby, národa, regiónu či society.

Predvedú sa aj zvučné mená

Na návštevníkov tak čakajú stretnutia s legendárnymi hereckými osobnosťami, legendárnymi témami či niekoľko portrétov legendárnych hviezd. Medzi headlinerov patria rozhodne inscenácie Zem pamätá v podaní martinského SKD a Špinarka ostravského Divadla Petra Bezruče, ktoré tematizujú osudy legendárnych spevákov. Spomedzi legendárnych súborov rozhodne stojí za povšimnutie hosťovanie Štúdia L+S s inscenáciou Kontrabas v hlavnej úlohe s charizmatickým Martinom Hubom či Divadla Astorka Korzo ’90 s titulom Jakub a jeho pán: Pocta Denisovi Diderotovi v podaní Juraja Kemku a Mariána Miezgu či Miro Noga a Všetky úžasné veci divadla Ticho a spol.

Legendárne témy sa odrazia aj vo výnimočnej spolupráci „Hráme spolu” s Divadlom Štúdio tanca, ktoré do Zvolena prinesie dávku tanečného umenia nielen vo svojej inscenácii Horror Vacui, ale aj v performancii kolektívu Lapso Cirk a ich artistným experimentom s názvom OVVIO.

Festival klasicky otvorí aj slávnostná premiéra záverečnej inscenácie sezóny DJGT – tentokrát Hauerland o dramatickom osude karpatských Nemcov v našom regióne pod režijným vedením umeleckého šéfa divadla Petra Palika.

Festival ZHZ v roku 2023 prinesie divákom hosťovanie 23 umeleckých zoskupení v 25 predstaveniach a desiatich festivalových dňoch.

Celý program festivalu nájdete na stránke zhz.sk a djgt.sk/predstavenia.