V nedeľu 25. júna 2017 skončil 44. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.

Podľa Jany Raffajovej, riaditeľky Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene, ktoré festival organizuje, je bilancia viac ako úspešná: 20 odohraných predstavení videlo vyše 6100 divákov a celková návštevnosť dosiahla 80%. Mnohé predstavenia boli vypredané hneď po zverejnení programu.

Prakticky každé festivalové predstavenie sa stretlo s priaznivým diváckym ohlasom. Niektoré témy boli divadelne veľmi inšpirujúce, rovnako ako stretnutia s hereckými hviezdami slovenských i českých divadiel.

Škola základ života, DJGT, foto: Peter Zbončák

Slávnostné otvorenie Zámockých hier zvolenských bolo na nádvorí zámku. Pod hviezdnou oblohou sa divákom okrem riaditeľky DJGT prihovorila Lenka Balkovičová, primátorka mesta Zvolen. Premiéra hry Škola základ života bola prijatá priaznivo a aj prvú reprízu si diváci vychutnali na zámku. Toto šťastie nemala minuloročná premiéra komédie Charleyho teta. Mnohí sa tešili, že sa konečne dočká zámockého uvedenia, napokon sa však pre nepriaznivú predpoveď počasia presunula do sály DJGT. Až na dve ďalšie predstavenia (těšínsky Kubo a nitrianski Panikári) nebolo potrebné žiadne iné predstavenie presúvať. Počasie vytváralo pravú letnú atmosféru a aj o polnoci bolo na nádvorí zámku príjemne.

Zvolenské divadlo sa úspešné prezentovalo aj na martinskom festivale Dotyky a spojenia. Denník Anny Frankovej v réžii Júlie Rázusovej sa tam stretol so silnou diváckou a odbornou odozvou. Piatkový večer tak patril v Martine Anninmu príbehu a vo Zvolene hosťujúcemu Slovenskému národnému divadlu Bratislava s tematicky blízkou drámou Polnočná omša, ktorá je rovnako situovaná do obdobia druhej svetovej vojny.

Deň na to, v sobotu 24. júna, sa stal čerešničkou na torte posledný hosť festivalu Zámocké hry zvolenské. Národní divadlo Brno tu hosťovalo po prvýkrát a ich nápaditý Saturnin sprevádzaný swingovou kapelou sa na nádvorí zámku vynikajúco vynímal.

Festival Zámocké hry zvolenské je každoročnou bodkou za divadelnou sezónou. Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene ďakuje divákom za priazeň počas celej 68. sezóny a už teraz pozýva na slávnostné otvorenie novej divadelnej sezóny – na galavečer Motýľ 2017 v piatok 8. septembra v sále divadla.