Aktuálne zavŕšený 43. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské  dosiahol rekordnú návštevnosť predbežne 5000 divákov. Potvrdil tak svoje motto „Hviezda v srdci Zvolena“.

Zamocke hry zvolenske 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Hviezdna atmosféra festivalu je vždy priamo úmerná počasiu. Organizátor festivalu, Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, preto každý rok verí v priazeň počasia a flexibilne presúva dažďom ohrozené predstavenie do sály divadla. Tento rok však bolo počasie poriadne vrtošivé a potrápilo nielen najstarší festival pod holým nebom, ale aj ďalšie exteriérové akcie v regióne.

Neočakávaný dážď sa citeľne podpísal na najnovšej inscenácii DJGT Charleyho teta  v réžii Martina Kákoša. Nebolo jej dopriate ani jedno zámocké uvedenie. Predpremiéru zrušil neutíchajúci dážď, následná premiéra a prvá repríza sa odohrali v divadle. DJGT promptne zaradilo ďalšiu reprízu Charleyho tety na záverečný festivalový večer 19. júna. S úderom deviatej hodiny však čakalo hercov i divákov nemilé prekvapenie. Dážď, ktorý meteorológovia predpokladali až okolo polnoci, udrel plnou silou na nádvorie Zvolenského zámku a znemožnil odohranie inscenácie. Diváci, ktorým sa vracalo vstupné, budú mať možnosť vidieť úspešnú novú veselohru so živou kapelou až po letných prázdninách. Riaditeľka DJGT, Ing. Jana Raffajová, avizovala uvedenie titulu v krátkom čase po otvorení 68. divadelnej sezóny.

Zamocke hry zvolenske 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Festival Zámocké hry zvolenské má stabilne vysokú návštevnosť. Aj tohtoročná  účasť divákov je potvrdením, že návštevníci zachovávajú priazeň festivalu a že dramaturgia ponúkla pútavé hosťujúce inscenácie. Veľký ohlas podčiarknutý hviezdnou letnou atmosférou zožali na vypredanom zámockom nádvorí Radošinci, Městské divadlo Brno, L+S, DAB Nitra aj DJZ Prešov. Pre nepriazeň počasia sa presúval do sály divadla Pražský komorní balet a muzikál Těšínskeho divadla. Úspech zožali aj hry a rozprávky plánovane zaradené do interiéru. Nielen diváci, ale aj hosťujúce divadlá sa na festival opakovane radi vracajú a vyzdvihujú jeho atmosféru. A tak je festival vzácnym priesečníkom stretnutí a výnimočným kultúrnym počinom v rámci regiónu Banskobystrického samosprávneho kraja. A už teraz organizátori myslia na Zámocké hry zvolenské v roku 2017, ktorý bude mať v poradovom čísle magické dve štvorky.