Aj keď sa tohtoročná motosezóna už začala, kvôli premenlivému počasiu ešte na cestách nevidieť toľko motorkárov, ako ich bude vidieť počas leta. Ak patríte medzi nich, možno ste práve z dôvodu počasia toho tento rok ešte príliš nenajazdili. V prípade, že čakáte na naozaj pekné počasie, čo takto si aspoň vynoviť svoju motovýbavu?

Prilba a topánky

Základom je kvalitná prilba na motorku. Je to predsa hlavný bezpečnostný prvok pri jazde na motorke, ktorý má potenciál zachraňovať životy. Existuje viacero typov prilieb (integrálne, vyklápacie, otvorené či enduro prilby), takže základné rozhodovanie bude hlavne o tom, ktorý typ je pre vás najvhodnejší. Samozrejme, dôležité je vybrať si aj správnu veľkosť prilby.

Prejdime teraz od hlavy k pätám a pozrime sa v stručnosti na topánky na motorku. Okrem toho, že by mali taktiež prispievať k vašej bezpečnosti, mali by byť aj nepremokavé pre prípad, že vás počas jazdy zastihne dážď.

Samozrejme, musia vám dobre sedieť, hlavne na dĺžku a netlačiť na váš palec. V prípade, že máte vysoký priehlavok či širšiu nohu, dobrou voľbou bude kožená motoobuv, ktorá sa používaním do určitej miery prispôsobí.

Rukavice a oblečenie

Dôležitým bezpečnostným prvkom sú aj rukavice na motorku. A to nielen pre prípad pádu, ale aj počas jazdy, napríklad ako ochrana pred kamienkami, ktoré by vás mohli trafiť do ruky, čo v rýchlosti rozhodne nie je nič príjemné. A taktiež by vás mali ochrániť aj pred vetrom, chladom a dažďom a počas horúcich dní oceníte, ak budú vaše motorukavice dostatočne priedušné.

Čo sa komfortu týka, dávajte si pri výbere rukavíc extra pozor na to, aby vás na končekoch prstov netlačili švy. Pri dlhších jazdách by to bolo priam neznesiteľné. V súčasnosti je praktickou „funkciou“ rukavíc aj možnosť ovládať dotykové obrazovky bez toho, aby ste si rukavice museli dávať dole z rúk.

Na záver nám zostáva pozrieť sa na motooblečenie. Opäť je dôležitá tak bezpečnosť ako aj komfort. Dokonale tieto dve vlastnosti spĺňa napríklad špičkové oblečenie IXON. Výber veľkosti je tak veľmi dôležitý aj z toho dôvodu, aby boli ochranné prvky na správnom mieste, vďaka čomu vás ochránia v maximálne možnej miere. Samozrejme, nesmie sa to diať na úkor komfortného pohybu.