ZVonline (LV, foto: il.) | 26.4.2011

Zajtra bude BBSK rokovať o spájaní škôl

V stredu 27. apríla sa na zasadnutí Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bude rokovať o návrhu optimalizácie základných a stredných škôl v okresných mestách, čím by ich počet mal klesnúť o 11 škôl.

Toto riešenie vedenie BBSK vníma ako jedinú možnosť, ktorou by ušetrili financie, ktoré by boli následne použité na školstvo, no optimalizácia škôl znamená aj menej pracovných miest v kraji a nevyužívanie budov, ktoré pri nedostatočnom záujme schátrajú ako Môťovská základná škola.

Mnohé odbory stredných škôl však nenapĺňajú stavy, čím sa ich zameranie na nové odbory postupne mení. Vo Zvolene na sídlisku Podborová je Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu, predtým Združená stredná škola služieb, kde sa nachádzajú odbory, o ktoré je stále menší záujem, ako napríklad odevný dizajn, pričom škola má kvalitných pedagógov a pracovné dielne. Reorganizácia škôl je spôsobená znižujúcim sa počtom detí, čím školy nenaplnia svoju kapacitu.

V okresných mestách kraja, kde sa má uskutočniť spájanie škôl, kam patrí Zvolen, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Poltár a Rimavská Sobota rodičia vytvorili protestné skupiny s petíciami, ktoré na zajtrajšom rokovaní majú slúžiť k rozvíreniu diskusie, či je toto riešenie BBSK správne.