Banskú Štiavnicu v posledný februárový víkend opäť ovládnu štyri živly. Účastníci a účastníčky 7. ročníka Zimného filmového festivalu 4 živly sa môžu tešiť na pestrý program. 

Počas troch februárových dní premietnu v Banskej Štiavnici viac ako dve desiatky rôznorodých snímok, ktoré tentoraz prepojí téma Začiatok. A chýbať nebudú ani sprievodné podujatia.

Diváci a diváčky si budú môcť pozrieť filmárske začiatky viacerých legendárnych francúzskych režisérov (Godard, Reichenbach, Klapisch…) v kolekcii krátkych filmov, ktoré vytvorili v časoch, keď ich mená ešte celosvetovo nerezonovali. Budú medzi nimi aj snímky, ktoré sa vracajú k začiatkom historických epoch, začiatkom ľúbostných vzťahov, či dokonca k začiatkom odovzdávania filmových cien – 4 živly premietnu jeden z celkom prvých filmov ocenených Oscarom v premiérovom ročníku udeľovania známych cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Východ slnka, 1927).

Na festivale vyhlásia víťazov súťaže experimentálnych filmov Iné vízie SK. Snímky balansujúce na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota a hneď v prvý deň podujatia vyberie spomedzi ôsmich premietnutých diel tie najlepšie. Súťaž organizujú 4 živly v spolupráci s internetovým portálom Kinečko a Přehlídkou animovaného filmu Olomouc.

V exkluzívnej slovenskej predpremiére uvedie festival nemecko-slovenskú snímku Sloboda (r. JanSpeckenbach, 2017), v ktorej sa matka berlínskej rodiny rozhodne radikálne zmeniť svoj život a odíde začať nový do Bratislavy. Okrem nemeckej hereckej hviezdy Johanny Wokalek v dráme účinkujú aj slovenskí herci Ondrej Kovaľ a Andrea Sabová. Na Zimných 4 živloch budú mať diváci celkom prvú možnosť vidieť film na Slovensku, v zahraničí však už stihol zožať pozitívne ohlasy na viacerých festivaloch. Počas svetovej premiéry na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale Locarno museli dokonca organizátori pridávať špeciálnu projekciu kvôli veľkému záujmu.

Popri filmovom programe ponúknu 4 živly už tradične aj pestrý sprievodný program – výstavu fotografií v najmenšej štiavnickej galérii (Ukradená galerie), neformálnu prednášku pri nedeľných raňajkách, koncert, či večerné party. Chýbať nebude ani obľúbený Veľký filmový kvíz, ktorý otestuje vedomosti ale aj postreh odvážnych súťažiacich. Podrobnosti o programe i vstupnom na 7. Zimný filmový festival 4 živly: Začiatok ktorý sa koná 23. – 25. februára v Banskej Štiavnici, nájdete na oficiálnej stránke festivalu.