S. Vaterka | 28.8.2010

Začínajú oslavy 66. výročia SNP

Oslavy 66. výročia Slovenského národného povstania štartujú. Ešte raz dávame do pozornosti zajtrajší hlavný program. Medzi hosťami nebude chýbať ani prezident Ivan Gašparovič a predsedkyňa vlády Iveta Radičová. Účasť potvrdilo tiež viacero veľvyslanectiev, otázna je však účasť podpredsedu NR SR Róberta Fica, ktorý nebude môcť vystúpiť so svojím prejavom.

Oslavy 66. výročia SNP v Banskej Bystrici odštartuje dnešný koncert Štátnej opery o 19.00 h pri Pamätníku SNP. Po ňom bude nasledovať odovzdanie ceny Múzea SNP a k videniu bude tiež historické vozidlo Mercedes-Benz 170V Cabrio. Dnešné oslavy zavŕši krst knihy Vladimíra Varinského: Pešo z nemeckého Hamelnu do slovenskej Kremnice.

Hlavné ťažisko osláv však bude pochopiteľne zajtra, 29. augusta 2010. Po oficiálnom začiatku a tradičnom prelete stíhačiek bude nasledovať pietny akt kladenia vencov k Pamätníku SNP, na ktorom sa zúčastnia poprední predstavitelia Slovenskej republiky i zástupcovia iných krajín prevažne z Európy. Po položení vencov bude nasledovať slávnostné zhromaždenie, na ktorom so svojimi príhovormi vystúpia prezident Ivan Gašparovič a prvý podpredseda NR SR Milan Hort, ktorý bude rozprávať namiesto neprítomného predsedu parlamentu Richarda Sulíka. Hort tak dostal vzhľadom ku svojej funkcii prednosť pred druhým podpredsedom Róbertom Ficom, ktorému príhovor údajne neumožňuje protokol – podľa toho vystupuje za neúčasti predsedu len prvý podpredseda. Účasť Fica na oslavách je teda otázna. Už skôr sa príhovoru na oslavách zriekla premiérka Iveta Radičová, ktorá si v rovnaký deň uctí SNP tiež položením venca v Kremnici.

Bohatý program bude pokračovať prezentáciou Ozbrojených síl SR. Všetci návštevníci budú mať rovnako možnosť zadarmo navštíviť expozíciu Múzea SNP. Od 15.00 h bude prebiehať kultúrny program, na ktorom vystúpi viacero známych osobností, okrem iných aj speváčka Kristína, či folklórny súbor Lúčnica.

Oficiálny program osláv 66. výročia Slovenského národného povstania:

28. 8. 2010 (sobota)

od 19:00

– koncert Štátnej opery Banská Bystrica

– odovzdávanie cien Múzea SNP za rok 2010

– odovzdávanie exponátu Mercedes-Benz 170V Cabrio spoločnosťou Motor-Car Banská Bystrica spol. s r. o.

– prezentácia a slávnostný krst knihy Vladimíra Varinského: Pešo z nemeckého Hamelnu do slovenskej Kremnice. Zápisky vojnového zajatca. Knihu uvedie do života dcéra Vladimíra Varinského, Edita

29. 8. 2010 (nedeľa)

10:00 – príchod oficiálnych hostí

11:00 – pietny akt kladenia vencov

12:00 – slávnostné zhromaždenie

13:00 prezentácia publikácie Mareka Syrného: Slovenskí demokrati `44-48. Knihu uvedie do života poslankyňa NR SR p. Magdaléna Vášáryová

13:00 – 15:00 – dynamická prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky

13:00 – 20:00 – bezplatný vstup do expozície Múzea SNP

od 15:00 – kultúrny program

15:00 – spevácky súbor Nádej

15:30 – Bratislava Hot Serenaders

17:00 – Kristína

18:00 – Lúčnica