Nemocnica AGEL Zvolen napriek pandémii koronavírusu zaznamenala v prvom polroku 2021 takmer  600 pôrodov. Je to jedna z oblastí, ktorú pandémia výrazne nepoznačila. Zvolenská pôrodnica má navyše medzi rodičkami blízkeho aj vzdialenejšieho okolia veľmi dobré meno a svoju profesionalitu ukázala aj pri pôrodoch covid pozitívnych rodičiek.

Do konca júna 2021 sa v tejto nemocnici narodilo presne 589 detí. ,,Prevažovali chlapci, ktorých sa narodilo 304, dievčat bolo 285. V štyroch prípadoch si rodičia domov odvážali dvojičky,“ hovorí riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Najčastejšími menami, ktoré rodičia zvolili pre svoje bábätká boli dievčenské Emma a Ella, u chlapcov už tradične Jakub a Dávid.

Zdravotníci sa počas pandémie museli naučiť, ako zaobchádzať s covid pozitívnymi tehotnými rodičkami, respektíve ako vôbec realizovať takéto pôrody. Celkove absolvoval tím pôrodníkov vo zvolenskej nemocnici v tomto roku 16 takýchto pôrodov, vždy v rámci prísnych protiepidemických opatrení čo sa týka ochrany ostatných mamičiek, novonarodeného bábätka aj personálu nemocnice. ,,Nezaznamenali sme žiadne pozitívne bábätko. Všetky deti, ktoré prišli v tomto pohnutom období na svet sú v poriadku,“ dodala Veselá.

Po otvorení nového urgentného príjmu a centra extrapyramídových porúch má nemocnica ambiciózny plán kompletne zrekonštruovať pôrodné sály. ,,Pôjde o našu vlastnú investíciu, bude to náročné nielen z pohľadu samotnej rekonštrukcie, ale najmä preto, že bude potrebné najprv pôvodné pôrodné sály presťahovať o poschodie vyššie,“ vysvetlila Ľudmila Veselá. V uplynulých rokoch nemocnica investovala do rekonštrukcie lôžkových jednotiek, ako aj ambulantných a prevádzkových priestorov takmer 650-tisíc eur.