V Banskej Bystrici sa tohto roku 17. až 19. júna bude konať piaty ročník hudobného festivalu YNÍ Víkend 2011, ktorý sa stal súčasťou banskobystrickej kultúry. Je to vzácna akcia nielen pre Banskú Bystricu ale pomaly získava aj celoslovenský rozmer.

Ponúka miesto na prezentáciu kapiel rôznych žánrov od alternatívnej hudby cez pop, drum and bass, elektroniku, rock, punk, hardcore až po metal. Kapely na tomto festivale hrajú bez nároku na honorár – iba za „cesťák“. Napriek tomuto faktu sa do 20. januára 2011 prihlásilo viac ako 169 kapiel. Taktiež sa nezabudlo ani na šport a na iné umenie vo všeobecnosti. Cez ulicu sa budú preháňať bikeri a skateri. Organizátori spolupracujú aj so základnou umeleckou školou, ktorá sa stará o dekorácie.

V Štátnej vedeckej knižnici bude počas Yného víkendu výstava fotografií mladých nádejných fotografov spojená s unplugged koncertom. Spolu s ďaľšími novinkami organizátori nahrali s dvomi kapelami skladby, ktoré sa stali pilotnými pesničkami festivalu.

Minulý rok sa festivalu zúčastnilo približne 2700 ľudí. Na jej organizácii sa podieľalo vyše 60 dobrovoľníkov z radu stredných a vysokých škôl v Banskej Bystrici.