Národný výstup na Pustý hrad sa uskutoční už v sobotu, 7. septembra od 8.00 hod. Práve v tomto čase prebehne oficiálne otvorenie podujatia v Parku Ľudovíta Štúra a zároveň odštartuje aj samotný výstup na hrad.

Program na Pustom hrade začne dopoludnia približne okolo 10.00 hod, a to privítaním účastníkov Cyklojazdy histórie.

Turistom a nadšencom histórie sa predstaví napríklad detský folklórny súbor Poľana a svoje umenie s operencami predvedú i sokoliari sv. Bavona. Chýbať však nebude ani šermiarske vystúpenie v podaní zoskupenia Vir Fortis.

Na svoje si prídu aj tí najmenší návštevníci, ktorých poteší divadlo Tamariki s rozprávkou Príbeh víly a škriatka. Deti si tak budú môcť vychutnať príbeh plný prekvapení a nezbedného chichotania, v ktorom im škriatok prezradí takmer všetky tajomstvá prírody.

V rámci sprievodných aktivít nás čaká výstava najkrajších archeologických nálezov z roku 2019, prehliadka hradu s odborným výkladom, historická lukostreľba, opekanie mäsa, remeselné dielne pre deti alebo razba mincí. Pripravený bude aj knižný stan Matice Slovenskej.

Výstup na Pustý hrad už po dvadsiaty šiesty krát organizuje mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum, Matica Zvolenská a občianske združenie Štúrov Zvolen. Predpokladaný záver podujatia je okolo 14.30 hod.