Devätnásteho júla 1984 opustila Bratislavu úvodná skupina prvej československej vedecko-horolezeckej expedície, ktorá mala za úlohu dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule.

everest pozvanka.inddO tri mesiace neskôr, 15.októbra o 15 hodine a 15 minúte vystúpili spolu so Šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka.

J. Psotka ako osemnásty v poradí a  Z. Demján ako devätnásty v poradí horolezcov, ktorí vystúpili vrchol bez použitia umelého kyslíka. Pri zostupe zahynul Jozef Psotka, legenda československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií , ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou. Jeho nedožité osemdesiate narodeniny sme si pripomenuli 12. februára 2014.

Pripomenúť si výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest, ako aj výročie narodenia Jozefa Psotku, sa rozhodlo SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum výstavou. Múzeu sa podarilo získať na výstavu rad  trojrozmerných exponátov od jednotlivých členov výpravy.

Nebudú chýbať ani osobné veci J. Psotku, ktoré na výstavu zapožičal jeho syn Ján Psotka. Medzi vzácnymi exponátmi z Everestu, ktoré do múzea darovali členovia výpravy zaujme iste aj certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov. František Kele, vedúci výpravy, daroval spomínaný dokument do múzea už v roku 1990.

Počas  výstavy budú spomenutí všetci úspešní horolezci zo Slovenska, ktorí vystúpili na vrchol Mount Everestu (7) aj expedície, ktoré tieto výstupy zabezpečovali, V rámci výstavy budú premietnuté filmové dokumenty. Výstava okrem spomínaného prvého úspešného výstupu na  vrchol  pripomenie aj históriu objavovania Mount Everestu spolu s priblížením ostatných výstupov Slovákov na Mount Everest (celkove 7 Slovákov) a ich osudy spojené s výstupmi, samozrejme aj s trojrozmernou dokumentáciou.