ZVonline.sk (Nika Spišková, Foto: autor) | 5.3.2012

Výstava fotografií Alexandra Jirouška od nedele na zámku

V Severozápadnej bašte Zvolenského zámku môžete od nedele 4. marca navštíviť výstavu slovenského fotografa Alexandra Jirouška pod názvom Od Tatier k Dunaju. Čaká na vás niekoľko fotografických obrazov, ktoré sú inšpirované prevažne krásami slovenskej prírody a architektúry. Ide už o tretiu výstavu tohto autora na Zvolenskom zámku a potrvá až do 23. marca.

V nedeľné poobedie zavítal autor fotografií aj so svojou manželkou na vernisáž, kde sa podelil s hosťami nie len o svoje zážitky z fotenia. Spolu s ním sa vernisáže zúčastnil aj kurátor výstavy Ján Križanský a autorov dobrý priateľ Ladislav Paule. Sympatický fotograf prezradil aj ako niektoré z vystavovaných snímok vznikli, a že fotografovanie je práca náročná ako každá iná, vyžaduje si veľa trpezlivosti, tvorivosti a fantázie. Niektoré obrazy vyžadovali niekoľkodňovú prípravu, iné sú naopak dielom šťastnej náhody, autorovho postrehu a využitia situácie. Počas dlhých rokov praxe autor nachádzal mnohé triky a finty, ako fotiť aby výsledok bol čo najlepší. Objavoval nové uhly pohľadu a učil sa nachádzať krásu tam, kde ju ostatní ľudia prehliadajú. Či sa mu to podarilo, môžete posúdiť sami.

Alexander Jiroušek alebo Sáša, ako ho jeho priatelia volajú, pochádza zo Spišskej Novej Vsi. Fotografia mu učarovala už na gymnáziu. Potom čo získal diplom strojného inžiniera, rozhodol sa venovať sa jej aj profesionálne. To sa mu s úspechom darí dodnes. Od roku 1975 sa mu podarilo zorganizovať 200 samostatných výstav, prispel k tvorbe takmer 200 publikácií o slovenských mestách a krajine a získal mnoho ocenení. V súčasnosti pôsobí v Košiciach, kde sídli aj jeho vydavateľská a reklamná agentúra SÁŠA.

Fotogaléria