Preventívne prehliadky sú pre naše zdravie dôležité a môžu odhaliť množstvo chorôb už v ranom štádiu. Jednou z nich je aj vysoký krvný tlak, ktorý je nebezpečný tým, že ľudovo povedané ,,nebolí“. Práve na tento zdravotný problém a na jeho prevenciu upozorňuje Svetový deň hypertenzie, ktorý pripadá na nedeľu, 17. mája.

Vysoký krvný tlak patrí medzi časté ochorenia, v celej populácii sa vyskytuje u 35 až 45 percent ľudí. V najvyšších vekových skupinách ním trpí až 90 percent osôb, a to z dôvodu, že jeho výskyt vo vyššom veku narastá.

,,Udáva sa, že viac ako polovica ľudí starších ako 65 rokov má zvýšený systolický alebo diastolický tlak. Označuje sa ako „tichý zabijak“, pretože rozvoj ochorenia je pomalý a často bezpríznakový. Asi 50 % pacientov s hypertenziou vôbec nevie, že majú túto poruchu,“ vysvetľuje Ján Haško, primár interného oddelenia Nemocnice Zvolen.

Veľmi podstatnou je v tomto ohľade prevencia. Dôležité je chodiť na preventívne prehliadky, ale vyhnúť sa im môžeme aj správnou životosprávou. ,,V boji proti krvnému tlaku si môžeme pomôcť aj sami. Odporúča sa pravidelne športovať, schudnúť, eliminovať stres a stravovať sa zdravo. Vysoký krvný tlak sa dá liečiť, ale nemožno ho vyliečiť. Počas liečby sa využívajú nielen farmaceutiká, ale aj nefarmakologické spôsoby. Vhodná je diéta s obmedzením soli, redukcia príjmu alkoholu a zvýšenie pohybovej aktivity, avšak nie silové cviky,“ dopĺňa Haško.

Zároveň tiež dodáva, že krvný tlak je treba pravidelne sledovať, pretože aj stredne intenzívne dlhodobé zvýšenie tlaku môže spôsobiť závažné zdravotné problémy.