zvolen.sk | 18.7.2014

Vyšla kniha pamätí Zvolenčanov o Zvolene

Začiatkom júla bola v Starej radnici bola uvedená do života kniha s názvom Zvolen 1918 – 1989 v príbehoch a spomienkach obyvateľov.

Pokrstená bola vodou z troch zvolenských minerálnych prameňov. Do knihy na základe výzvy prispelo 30 Zvolenčanov s 35 opismi toho, ako mesto kedysi vyzeralo a čo v jeho jednotlivých častiach v pohnutých časoch 20. storočia zažili.

Pozvánka krst knihy Zvolen 1918-1989Cieľom  publikácie bolo v prvom rade zachytiť spomienky najstaršej generácie obyvateľov na mesto v týchto prelomových časoch, spovede ľudí, ktorí si ešte pamätajú časy prvej republiky, druhej svetovej vojny, ale aj na nie tak dávne obdobie socializmu, v ktorom prežila podstatná časť z nich väčšiu časť svojho života.

Podobné spovede (pamäte mesta), sa začali v uplynulých rokoch objavovať vo viacerých slovenských mestách a získali si veľkú popularitu. Z okolitých miest vyšli napríklad v B. Štiavnici (až tri diely), v B. Bystrici (dve knihy) či v Brezne. Naša kniha je na rozdiel od iných pomerne objemná, keď má takmer 300 strán. Do knihy boli zaradené nielen klasické príbehy a spomienky na život autorov v meste či jeho jednotlivých častiach, ale aj niektoré faktografické články o spoločenskom živote vo Zvolene, ktoré mali presah aj na kultúrny život vo vtedajšom Československu.

Publikáciu navyše obohatenú takmer 40 fotografií, z ktorých väčšia časť pochádza z rodinných albumov autorov si môžu všetci Zvolenčania zakúpiť v Informačnom centre mesta len za cenu 4,50 €.