Dendrochronologické datovanie dvoch dubových trámov hlavnej vstupnej brány Pustého hradu nad Zvolenom potvrdilo, že bola dobudovaná v polovici 13. storočia. Pre TASR to uviedol vedúci archeologického výskumu na hrade Ján Beljak.

„Už predtým sme dali dendrochronologicky datovať tri trámy. Vďaka aktuálnemu určeniu vieme, že drevá boli zoťaté v polovici 13. storočia,“ uviedol Beljak. „Viaže sa k tomu aj písomný prameň z roku 1255, keď kráľ Belo IV. daroval majetky v neďalekej obci Dubové za vykonávanie prác na kráľovských hradoch,“ doplnil.

V prípade hlavnej vstupnej brány išlo o jej dostavbu, keď k pôvodnej bráne dostavali hranolovú vežu, z ktorej sú drevá. Pôvodnú bránu a opevnenie Horného hradu aj vďaka archeologickým nálezom datujú archeológovia už na prelom 12. a 13. storočia.

V septembri podľa Beljaka pokračoval archeologický výskum na Pustom hrade v sondách na spodnej terase tzv. Dončovho hradu, ktoré priniesli nové informácie o hradnom vývoji na prelome 13. a 14. storočia. „Vtedy tu bol vybudovaný múr ako základ pre zrubové hospodárske objekty,“ priblížil.

Počas uplynulej archeologickej sezóny sa na hrade našli okrem iného falošné mince z obdobia vrcholného stredoveku, a tiež militárie, keramika i zvieracie kosti. Sezóna bola bohatá aj na iné objavy, našli sa i zvyšky stredovekej pece.

Viac ako 30 rokov výskumu na Pustom hrade mapuje aktuálne výstava posterov na Námestí SNP vo Zvolene. „V sobotu (15. 10.) sa na Pustom hrade uskutoční jesenná primátorská brigáda a v stredu (19. 10.) o 17.00 h sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene uskutoční prednáška o aktuálnych výsledkoch archeologického výskumu a obnovy Pustého hradu,“ pripomenul Beljak.

Archeologický výskum a obnova Pustého hradu je aj tento rok realizovaná vďaka podpore mesta Zvolen, Banskobystrického samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR. Realizuje ho Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou archeológie UKF v Nitre.