Vážená redakcia ZVonline,

vo Zvolene na križovatke ulíc Študentská a Námestie SNP je na jednosmernej ceste po ľavej strane vyznačené vyhradené miesto na parkovanie motorového vozidla.

Zaujímavé na tomto vyhradenom mieste je to, že sa nachádza iba jeden meter pred prechodom pre chodcov. Cesta je dosť frekventovaná a aj prechod pre chodcov je intenzívne využívaný chodcami smerujúcimi z námestia na autobusovú a vlakovú stanicu. Na tomto mieste sa už viackrát stala kolízia medzi chodcami a prechádzajúcim autom, pretože keď je na vyhradenom mieste odstavené auto a chodci spoza neho vstúpia rovno do dráhy idúceho vozidla.

Citujem :

ZÁKON 8/2009 Z.z. z 3. decembra 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí : v § 25 ods.  (1) Vodič nesmie zastaviť a stáť :

c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi,

V tomto prípade nie je táto vzdialenosť dodržaná a preto je zákon porušený. Je to rozpoznateľné aj z fotografie, ktorú pripájam v prílohe.

Toto miesto sa nachádza v centre Zvolena, preto je veľmi ľahké si overiť uvedené informácie.

Logicky zmýšľajúceho človeka napadnú jednoduché otázky : Kto a prečo podpísal a odsúhlasil takúto úpravu cestnej premávky? Rozdeľuje zákon o cestnej premávke vodičov na rovných a rovnejších / vplyvných a vplyvnejších alebo na chudákov a bohatých, ktorý si jeho porušovanie môžu kúpiť???

Na záver ešte dodám zo skúseností Zvolenčanov, že keď náhodou na opísanom vyhradenom mieste na parkovanie zastaví vozidlo, pre ktoré nie je parkovisko vyhradené, tak pozoruhodne rýchlo príde k nemu hliadka mestskej polície.

S pozdravom

Ing. Peter Košík