Do začiatku majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa odohrajú po prvý raz na Slovensku, zostáva niekoľko týždňov. Reprezentačný tréner Glan Hanlon má k dispozícii množstvo mladých, skúsených a odhodlaných hráčov. Do reprezentačného kempu bol povolaný po výbornej extraligovej sezóne aj zvolenský brankár Lukáš Škrečko.

Slovenskí hokejisti odohrali dva neúspešné prípravné duely vo Fínsku, šancu dostal aj Zvolenčan, káder však po zápasoch opustil. Výkon brankára je polovica úspechu mužstva a preto Glan Hanlon dôsledne zvažuje kvalitu a momentálnu výkonnosť jednotlivých reprezentantov. Slovenská jednotka je určite všetkým jasná, brankár St. Louis Blues Jaroslav Halák. Peter Šťastný sa o ňom vyjadril, že je to brankár okamihu a takých slovenský tím potrebuje. V zámorskej NHL reprezentuje Slovensko aj brankár Colorado Avalanche, Peter Budaj. Predstavil sa na ZOH 2006 v Turíne, kde zastával post reprezentačnej jednotky. Do hry však vstupuje aj vo vynikajúcej forme chytajúci zvolenský rodák Ján Lašák.

Svoju hokejovú kariéru začínal v tíme HKm Zvolen a v sezóne 1998/1999 prvýkrát okúsil slovenskú extraligu. Nasledujúci rok odohral v NHL za tím Naschville Predators len šesť zápasov a hokejové šťastie išiel skúšať ďalej. V ruskom tíme SKA Petrohrad chytal v sezóne 2003/2004. Výrazné klubové úspechy si vychutnal spolu so spoluhráčmi družstva HC Moeller Pardubice, kedy sa v sezóne 2004/2005 tešili zo zisku titulu v českej hokejovej extralige. Ďalšou zastávkou bol preňho fínsky klub Jokerit Helsinki. Má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu, odchytal 33 zápasov s úspešnosťou zásahov 92,23% a bol oporou tímu. Jokerit vypadol vo štvrťfinále s rivalom IFK Helsinki. Ján Lašák spomína na perfektnú atmosféru, kde sa hokejovo bavil a na každom zápase cítil oporu fanúšikov. Vo Fínsku sa páčilo aj jeho rodine a bolo im ľúto, že musia krajinu opustiť. Fínsky klub chcel so slovenským brankárom zmluvu predĺžiť, ale záväzky má v Čechách a preto je od 1.mája hráčom Pardubíc.

Pre slovenských fanúšikov je neodmysliteľnou súčasťou reprezentačného tímu. Pohodový, priateľský, úsmevný, tak ho opísali jeho spoluhráči. Bol súčasťou reprezentačného výberu v Petrohrade v roku 2000, kde získal strieborné medaily. V roku 2002 vybojoval pre Slovensko zlatú medailu, kedy sa prezentoval fantastickým výkonom. Spolu s Mirom Šatanom, Petrom Bondrom či Žigom Pálfym sa stali zlatými slovenskými chlapcami. Ján Lašák má doma kompletnú medailovú zbierku k petrohradskému striebru, goteborgskému zlatu pridal v roku 2003 helsinské striebro. Stal sa ikonou slovenskej hokejovej reprezentácie a odchytal 65 zápasov.

Najbližšie čaká slovenských reprezentantov prípravný zápas proti Rakúsku, na ktorý už Glan Hanlon povolal aj zvolenského rodáka. Ján Lašák sa vyjadril, že by rád zabojoval o miesto v reprezentácii. Pre každého hokejistu je veľkou motiváciou zahrať si v reprezentačnom tíme, navyše ak sa Majstrovstvá sveta odohrávajú na slovenskej pôde. Preto bude zaujímavé ako sa nakoniec slovenské brankárske trio vyprofiluje.