Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky zmenili politickú mapu Slovenska a to aj vďaka vysokej volebnej účasti. Tá vo Zvolene nedosiahla na celoslovenský priemer. K voľbám prišlo 67,75% oprávnených voličov, čo predstavovalo 21 757 ľudí z 32 109 oprávnených voličov.

V rámci celého Slovenska prišlo voliť cez 3-milióny ľudí a volebná účasť tak dosiahla 68,51 percenta.

Sobotné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vyhrala strana SMER-SD. Strana expremiéra Roberta Fica získala cez 23% hlasov. Druhé skončilo so ziskom 18% hlasov Progresívne Slovensko, tretia strana HLAS Petra Pellegriniho so ziskom takmer 15% hlasov. Do parlamentu sa dostala s takmer 9% aj koalícia OĽANO a priatelia. S takmer 7% sa do parlamentu vracia KDH, s vyše šiestimi percentami v ňom zotrvala Sloboda a Solidarita a s vyše 5,5% hlasov hlási návrat Andrej Danko so Slovenskou národnou stranou. Naopak tesne pod hranicou zvoliteľnosti zostali strany Republika či Aliancia.

V novozvolenom parlamente by tak mala strana SMER-SD získať 42 kresiel, Progresívne Slovensko bude mať 32 poslancov. Prípadná vládna koalícia bude musieť byť zložená aspoň z troch subjektov. S ohľadom na predvolebné vyjadrenia sa najpravdepodobnejšou javí koalícia strán SMER-SD, Hlas a SNS, ktorá by spolu dosiahla väčšinu 79 poslaneckých mandátov. Najmä na kandidátke SNS však boli zvolení aj kandidáti ďalších menších strán a ich podpora vláde tak nemusí byť samozrejmá. Ostatné strany by za dodržania predvolebných prehlásení koalíciu nevytvorili.

Výsledky v kraji i okrese sa tým celoslovenským podobajú

V rámci Banskobystrického kraja  zvíťazila rovnako strana SMER-SD, a to so ziskom 22,89% hlasov. Druhá skončila strana HLAS-SD s 19,76%, tretie PS so 14,56%. Koalícia OĽANO a PRIATELIA, KÚ a ZA ĽUDÍ získala 7,41%, SNS, 6,53%. Ak by rozhodoval Banskobystrický kraj, v parlamente by boli aj strany REPUBLIKA (5,18%) a ALIANCIA (5,17%). Až za nimi v kraji skončili SaS (5,14%) a KDH (4,29%).

Aj voľby v okrese Zvolen čiastočne kopírovali celoslovenské výsledky, keď tu strana SMER-SD zvíťazila s 22,23% percentami hlasov voličov. Progresívne Slovensko získalo 19,9% hlasov a strana Hlas 18,54% podporu. Oproti celoslovenským výsledkom v rámci okresu získala výraznejšiu podporu Slovenská národná strana či SaS.

V samotnom meste Zvolen zvíťazila strana SMER-SD s podielom 22,83% hlasov voličov. PS v meste podporilo 21,24% zúčastnených a strane HLAS-SD dalo hlas 18,18% Zvolenčanov. Koalícia OĽaNO a priatelia získala 6,29% a podľa obyvateľov mesta Zvolen by tak do parlamentu neprešla podobne, ako KDH, ktoré tu získalo len 4,73% podporu. Naopak výraznejšiu podporu ako v celoslovenských výsledkov dosiahli vo Zvolene strany SaS (7,78%) a SNS (7,22%).