Divadlo Jozefa Gregora Tajovského bude v tretiu novembrovú sobotu opäť súčasťou inšpiratívneho európskeho podujatia Noc divadiel 2022. Na Slovensku je jeho koordinátorom Divadelný ústav v Bratislave, podľa ktorého sú jeho najdôležitejšími atribútmi otvorenosť divákom, interakcia a prepájanie divadelných umelcov.

V poradí trinásta Noc divadiel je vzácna a významná práve tým, že spája slovenských a európskych divadelníkov s divákmi, ktorí túžia návštevu predstavenia obohatiť nevšedným a jedinečným zážitkom.

Práve pre nich DJGT otvorí 19. novembra svoje brány a uvedie program plný autentických zážitkov, vzácnych hostí a, ako inak, nezameniteľnej divadelnej atmosféry. Viaceré priestory umelecky ožijú v duchu spoločného motta Noc divadiel Vojna nemá ľudskú tvár.

Programovú mozaiku otvorí o 18:30 tematicky priliehavá inscenácia Polnočná omša. Nadčasová dráma Petra Karvaša je hlboko ľudským príbehom o poznaní členov naoko usporiadanej rodiny, ktoré počas vojnových Vianoc prinesie ne/čakaná návšteva najmladšieho syna. Režisér Peter Palik metaforicky na pozadí príbehu podáva aj obraz súčasnej rodiny a spoločnosti.

V podobnom citovom ladení sa ponesie aj následná hudobno-vizuálna esej DELETED LAND vo foyeri DJGT. Fotografka Vanda Mesiariková prostredníctvom fascinujúcich záberov zo zmiznutej osady Laskar volá po zmene nášho správania a potrebe rešpektu k prírode. Súčasťou výstavy je aj hudobná performancia v podaní autora morgien, ktorá je inšpirovaná hudbou z tejto osady.

Talkshow NA PRAHU NOCI so začiatkom o 21. hodine prenesie centrum diania znovu do sály DJGT a otvorí diskusiu o nesmierne naliehavých a aktuálnych otázkach ľudskosti a humanity. Moderátor Richard Sanitra na javisku privíta aktivistku a divadelníčku Vieru Dubačovú, ktorá súbežne s humanitárnou pomocou nakrúca znepokojivé a vzácne dokumenty o dopadoch vojenského konfliktu na občanov Ukrajiny.

Ďalším hosťom bude plukovník Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý má skúsenosti z bojovej misie v Afganistane. Celkovú náladu spoločného večera plného silných emócií a empatie hudobne dotvorí spoločne so svojou kapelou hostka Katka Koščová. Moderátor využije jej prítomnosť na javisku na rozhovor v duchu tém Noci divadiel a umeleckej tvorby.

Svetlá tradičných Nočných sviečok sa rozsvietia pred budovou DJGT o 22:30. Spolu s hosťami, divákmi a okoloidúcimi si pripomenieme protivojnové odkazy a spojíme sa symbolicky s nosnou myšlienkou celého podujatia.

V sobotu 19. novembra vás pozývame na stretnutie s umeleckým súborom DJGT a atraktívnymi hosťami v nezabudnuteľnej atmosfére odkazu o potrebe mierumilovného spolunažívania a obhajovania humánnych hodnôt, ktoré si treba vytrvalo pripomínať tak v divadle ako i v našej spoločnosti.