ZVonline.sk (F. Roháček), Kino Star | 16.8.2018

Vo zvolenskom Kine Star pribudne tretia sála aj 5D kino, premietať budú aj počas rekonštrukcie

Multikino vo Zvolenskej Európe bude mať ďalšiu sálu i lákavú atrakciu. Pôvodne navrhnutá kapacita kín vo zvolenskom obchodno-zábavnom centre, ktoré otvorili pred šiestimi rokmi, dnes už nepostačuje.

Autorom projektu rozšírenia Kina Star je Dark Blue Štúdio Bratislava, ktoré projektovalo aj pôvodné priestory multikina. Po rozšírení bude celková plocha multikina až 1052 m²

Doteraz dvojsálové kino vo Zvolenskej Európe prevádzkuje pod značkou Kino Star od roku 2016 spoločnosť Kino Invest. Rovnomenné multikino s tromi sálami už skôr spustila aj v obchodnom centre Galéria v Lučenci. Firma teraz začala s novou investíciou vo Zvolene, kde priestory kina rozšíri o jednu menšiu sálu a 5D kino.

„K tomuto kroku pristupujeme po dlhšom sledovaní návštevnosti, ktorá je dlhodobo na vysokej úrovni. V rebríčku návštevnosti slovenských kín je dokonca Kino Star Zvolen pred niektorými multikinami, ktoré majú vyšší počet kinosál. V roku 2017 bolo na 2620 predstaveniach, ktoré zvolenské kino odohralo takmer 120 000 divákov,“ priblížil manažér Kino Star Richard Kliment.

Pôvodne navrhnutá kapacita kinosál tak už nepostačuje. S kinosálami sa dokonca pôvodne v prvej etape výstavby zvolenského obchodno-zábavného centra ani nepočítalo, ale aj po tlaku mesta bol neskôr projekt prepracovaný a kiná z druhej budovy presunuté do prvej. K stavbe druhej etapy na mieste bývalého zvolenského kina Mier napokon ani nedošlo.

„Súčasná kapacita multikina a počet kinosál výrazne obmedzuje počet odohraných predstavení i dĺžku nasadených filmov. Často sa napríklad stáva, že film, o ktorý je stále istý divácky záujem, musí byť z programu vyradený, lebo každý týždeň prichádzajú nové a nové tituly a pri dvoch kinosálach jednoducho nie je priestor pre ich premietanie,“ vysvetľuje Kliment.

Práve tento problém má vyriešiť nová 76-miestna sála, ktorá bude síce najmenšou spomedzi tých v Kino Star Zvolen, avšak poskytne práve priestor pre plnohodnotný zážitok z titulov, ktoré už majú prvé dni premietania za sebou, ale stále je o ne záujem. Počíta sa tu aj s premietaním titulov artového zamerania.

„Kinosála bude plne digitalizovaná, s 2D aj 3D projekciou, podobne ako doterajšie dve kinosály vybavená priestorovým zvukovým systémom Dolby Surround 7.1. Nebudú chýbať pohodlné sedadlá, ani tzv. love seats – teda dvojsedadlá, ktoré budú k dispozícii nielen v poslednom rade,“ doplnil Kliment.

Spolu s treťou sálou vzniká v Kine Star aj 5D kino. Práve zvolenské kino bolo v čase svojho otvorenia priekopníkom, keď v rámci bežných kinosál prinieslo aj zážitok v podobe 4D sledovania filmov na pohyblivých sedadlách. Kiná s 5D technológiou, ktoré okrem vizuálneho a pohybového vnímania oslovujú aj ďalšie zmysly človeka, boli donedávna často len výsadou zábavných parkov. Teraz si však takýto zážitok budú môcť prísť diváci vychutnať kedykoľvek v rámci špeciálnych krátkych filmov aj vo Zvolene.

Spolu s výstavbou nových sál dôjde vo zvolenskom multikine aj k modernizácii pokladničných systémov a bufetových priestorov. Pribudne tiež samoobslužný terminál na kúpu vstupeniek, ktoré sa tak budú dať zakúpiť aj mimo otváracích hodín kina.

V súvislosti so stavebnými prácami bude v najbližších týždňoch potrebné počítať s priestorovými obmedzeniami vo foyer kina, ktorého časť je už ohradená. Kino však zostáva v prevádzke. Kvôli prácam bude čiastočne obmedzený počet predstavení. Aktuálny program kino priebežne uverejňuje na stránke www.kinostar.sk.

Nová kinosála aj 5D kino by mali byť v prevádzke už v druhej polovici októbra.