Zvolen je s mincami nepochybne prepojený. Na Pustom hrade sa ich našlo za posledné roky viac než dosť, ide napríklad o rímsku mincu s portrétom cisára Galliena z 3. storočia či mince z 13. aj 16. storočia.

Zaujímavosťou boli tie falošné, ktoré sa pravdepodobne razili priamo na hrade. Teraz si svoju pamätnú mincu môžu vyraziť Zvolenčania aj turisti.

V priestoroch informačného centra mesta Zvolen v týchto dňoch nájdu turisti či domáci automat, prostredníctvom ktorého si môžu vyrobiť pamätnú mincu. „Funguje to v mnohých iných mestách, tak prečo nie vo Zvolene? Je to milý suvenír, ktorý si môže odniesť domov ktokoľvek,“ hovorí Juliana Kochlicová Ištóková zo Zvolenského kultúrneho centra.

„V ponuke sú tri druhy mincí – zlatá, strieborná, bronzová, všetky sú vyrobené z mosadze, na prednej strane je reliéf Zvolenského zámku, na zadnej zase obrys Slovenska,“ vysvetľuje Kochlicová Ištóková. Suma za jednu mincu sa pohybuje od dvoch do troch eur za kus. „Zvolen má turistom čo ponúknuť a aj toto je len ďalší zo spôsobov, ako naše krásne pamiatky odprezentovať verejnosti,“ uzatvára riaditeľka kultúrneho a informačného centra.