Vo zvolenskej firme Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o, špecializujúcej sa na výrobu brzdových strmeňov, štrajk napokon nebude.

Rozhodli o tom zamestnanci firmy, ktorí od stredy do pondelka (od 6. do 11. marca 2019) hlasovali o návrhu zamestnávateľa navýšiť tarifnú mzdu výrobných zamestnancov o 54 eur a vyplácať im k tomu individuálnu zložku mzdy – v priemere 22 eur na zamestnanca – a nevýrobným zamestnancom zvýšiť tarifné mzdy o 78 eur. Takto upravené mzdy majú byť doplatené aj spätne – od 1. februára tohto roku.

Ako potvrdil predseda Základnej organizácie OZ KOVO Continental Zvolen, Marián Tuhársky: „Do hlasovania sa zapojila nadpolovičná väčšina z takmer 1 300 zamestnancov – viac ako 60%. Väčšina z nich (cca 65% ) sa stotožnila s posledným návrhom zamestnávateľa, cca 35 % bolo proti. Výbor našej základnej organizácie toto rozhodnutie zamestnancov rešpektuje a dňom 11. marca zároveň ukončuje štrajkovú pohotovosť.“

Ako ďalej poznamenal, návrh zamestnávateľa je prijateľný aj pre samotných odborárov, nakoľko ich návrh bol rovnaký, akurát nanovo stanovené tarifné mzdy mali byť vyplácané od januára tohto roku, teda ešte o mesiac skôr, ako navrhoval zamestnávateľ.

Po niekoľkomesačnom kolektívnom vyjednávaní (začalo 18.6.2018), ktorého sa vo februári zúčastnil aj sprostredkovateľ (pridelený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR), sú tak zástupcovia odborov pripravení uzavrieť celý tento proces podpisom novej kolektívnej zmluvy. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch.

Popritom chcú aj naďalej  intenzívne komunikovať so zamestnávateľom a hľadať riešenia aj v ďalších problémových oblastiach, ktoré ťažia zamestnancov.