TS AGEL SK (Martina Pavliková), upravené | 19.5.2020

Vo zvolenskej nemocnici začali opätovne realizovať plánované operácie

Nemocnica Zvolen začala od pondelka 18. mája operovať pacientov, ktorých zákroky museli byť odložené. K ich odloženiu bolo potrebné pristúpiť v súvislosti s pandémiou koronavírusu nariadením Ministerstva zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR.

Posledná plánovaná operácia sa vo zvolenskej nemocnici uskutočnila pred zavedením bezpečnostných opatrení vo štvrtok 12. marca. Od toho obdobia lekári uskutočnili vyše 400 urgentných zákrokov, viac ako 100 zákrokov pritom museli nekompromisne odložiť.

,,Prvá plánovaná operácia bola vykonaná v tomto týždni. Išlo o artroskopiu kolena a ďalšie operácie sú naplánované pre chirurgické odstránenie žlčníka a hernie,“ hovorí primár chirurgického oddelenia Dalibor Panuška. Aj keď sa na tomto oddelení zrušilo takmer 70 operácií, tie sa preobjednávajú prioritne a pre skoro 140 operácií bolo plánovanie odložené o 8 až 10 týždňov.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie začalo tiež operovať 18. mája a prvými zákrokmi boli aparoskopia pre endometriózu a laparoskopická hysterektómia. ,,Odložili sme približne 40 operácií, avšak na tomto oddelení sa vykonáva väčšinou akútna operatíva ako cisárske rezy, mimomaternicové gravidity, krvácania, ktoré bolo nutné realizovať aj počas núdzového stavu,“ hovorí zástupca primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Andrej Jenčo.