Skúsený pôrodník Peter Molitoris a jeho kolegyňa Kristína Bihariová sa ešte v auguste minulého roka podujali na operáciu pacientky s nádorom v dutine brušnej, hoci bola v 15. týždni tehotenstva. Výsledkom operácie a nesporným úspechom samotných operatérov a zvolenskej nemocnice je donosené, nedávno narodené zdravé dievčatko.

Mamička donosila dieťatko až do 39. týždňa napriek tomu, že na začiatku tehotenstva prišla do nemocnice vo vážnom stave. „Pacientka bola prijatá na naše oddelenie s otravou krvi, s funkčnou nepriechodnosťou čriev v dôsledku zápalového procesu v dutine brušnej. Išlo o nádor veľkosti 8 cm v dutine brušnej, ktorého pôvod sme nevedeli s úplnou presnosťou predoperačne určiť,“ zhrnul závažnú počiatočnú diagnózu tehotnej ženy Peter Molitoris.

Vzhľadom na vážny stav bola po krátkodobej antibiotickej liečbe a príprave pacientky operácia nevyhnutná. Pri operácii, ktorú realizoval Molitoris spolu s chirurgom odstránili zápalovo zmenený myóm (svalový nádor) zo steny maternice, v ktorej sa vyvíjal plod. „Uskutočnenou operáciou naše obavy o pacientku a plod naďalej pretrvávali. Mohlo dôjsť po operácii k odumretiu alebo potrateniu plodu. Tieto pochybnosti sa však rýchlo rozplynuli, klinický stav tehotnej pacientky tak rýchlo, ako nastal, sa aj rýchlo zlepšil a plod naďalej prosperoval.“

Operácie tehotných žien sú podľa slov Molitorisa pomerne zriedkavé a vzhľadom na prítomnosť tehotenstva pre matku a najmä pre plod nebezpečné. Oveľa viac to platí pre operačný zákrok na stene tehotnej maternice: „Profesionálne si nepamätám, či som mal s takýmto prípadom v minulosti klinickú skúsenosť, alebo som natrafil na takýto prípad v literatúre.“

Tehotenstvo pacientky po operácii ďalej pokračovalo až do dozretia plodu bez komplikácií. Obavy však boli najmä v tom, aby jej predčasne neodtiekla plodová voda, no hrozilo aj roztrhnutie steny maternice spôsobeného rastom plodu.

„Tehotenstvo sme, na našu veľkú radosť, ukončili operačne až v 39. týždni tehotenstva. Pri operácii bola stena maternice v mieste predošlého operačného zákroku pevná. Pri cisárskom reze sme vybrali ešte jeden, ale už menší myóm z maternice. Na svet prišlo krásne a mocné 3 560 gramové dievčatko. Klamal by som, keby som povedal, že všetko sme zvládli s chladnou profesionálnou istotou a rutinou. Mali sme veľké obavy a aj preto nás veľmi teší, že všetko dobre dopadlo,“ s neskrývanou radosťou skonštatoval Molitoris, ktorému mamička krásneho dievčatka bude celý život vďačná za to, že sú obe zdravé a nažive.