V Nemocnici Zvolen absolvovala pôrod mamička, ktorá bola kvôli manželovi v karanténe pre možné podozrenie na COVID-19. Celý pôrod sa realizoval v tzv. červenej covidovej zóne nemocnice a v osobitne vyčlenenej pôrodnej sále.

Všetci lekári museli pôrod realizovať v ochranných oblekoch, ochrannú rúšku musela mať aj rodička a muselo sa prísne dbať o to, aby pri pôrode bolo čo najviac eliminované riziko možnej nákazy predovšetkým bábätka, ale aj lekárov a sestier.

,,Naša klientka bola v karanténe pre riziko prenosu infekcie koronavírusom COVID-19. Jej manžel sa niekoľko dní pred pôrodom  zúčastnil spoločenskej akcie, na ktorej bol potvrdený pozitívny prípad COVID-19,“ hovorí zástupca primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen Andrej Jenčo.

Pôrod bábätka sa pritom začal ešte predtým ako testovanie na prítomnosť vírusu mohlo potvrdiť alebo vyvrátiť prenášanie vírusu. ,,Pôrod sa realizoval za použitia prísnych protiepidemických opatrení na izolovanom pôrodnom boxe, tak aby sa zabránilo kontaktu  medzi rodičkou a  ostatnými klientkami. Personál pôrodnice použil  pri ošetrovaní matky aj novorodenca osobné ochranné pracovné pomôcky,“ dodáva Jenčo

Pôrod prebehol prirodzenou cestou bez vážnejších komplikácii, narodil sa zdravý chlapček s hmotnosťou 3 500g.  Maminka po pôrode absolvovala vyšetrenie na COVID­-19, ktoré bolo negatívne. Zvyšok pobytu matky aj novorodenca  v nemocnici bol už  v štandardnom režime.