Nové vozidlá vo štvrtok zástupcovia mesta slávnostne prebrali priamo v depe spoločnosti Scania. V uliciach mesta ich budeme vídať už v novembri. Sú majetkom samotného mesta, ktoré ich pre účely prepravy verejnosti prenajalo súčasnému dopravcovi.

Minulý rok mesto získalo 24 úplne nových vozidiel značky SOR ako jeden z výsledkov verejného obstarávania na nového dopravcu. Napriek tomu v uliciach Zvolena stále premávajú aj staršie modely. „Na kompletnú obsluhu všetkých liniek sú potrebné ešte štyri vozidlá a tie sme práve prebrali. O niekoľko dní sa tak cestujúci budú prepravovať výhradne v nových autobusoch,“ informoval zvolenský primátor Vladimír Maňka. „Mestu Zvolen dodávame ako prvému zákazníkovi na Slovensku štvoricu plynových autobusov Scania Citywide. Ide o najmodernejšie autobusy v našej ponuke, ktoré prinášajú vodičom i cestujúcim maximálny komfort,“ uviedol Lukáš Martinů, manažér predaja autobusov Scania (CZ & SK).

Štyri nové autobusy znamenajú úspech Zvolena v čerpaní eurofondov, keď sa tunajšej samospráve podarilo získať na ich zakúpenie príspevok vo výške takmer 1,2 milióna eur. „Žiadosť sme podali už v roku 2019. Boli sme vtedy jediným mestom, ktoré získalo finančné prostriedky na nové vozidlá z programu IROP, ďalšie dostali už len dopravcovia,“ vysvetlila vedúca odboru rozvoja Juliana Kochlicová Ištóková. Nasledovalo obdobie dlhého verejného obstarávania na dodávateľa, do ktorého sa napokon prihlásili dvaja záujemcovia. Nižšiu cenu ponúkla práve spoločnosť Scania.

Hoci sú nové autobusy inej značky ako zvyšných 24, cestujúci žiaden výrazný rozdiel nepocítia. „Budú v úplne rovnakom dizajne, teda červené s bielym označením mesta Zvolen, a poskytnú rovnaký komfort: nízkopodlažnosť, aby sa všetkým do nich jednoducho nastupovalo, tiež klimatizáciu, aby sa aj v letných horúčavách Zvolenčanom cestovalo komfortne. Samozrejmosťou je bezplatná sieť wi-fi či usb zásuvky na nabíjanie mobilného telefónu, presne tak, ako v ostatných autobusoch,“ uviedol zvolenský primátor a dodal: „Je teda možné povedať, že máme v našom meste ďalšie štyri moderné, ekologické autobusy, ktoré zas o niečo zvýšia komfort cestovania Zvolenčanov.“