Na sídlisku Zvolen-Západ v priestoroch Základnej školy na Námestí mládeže v utorok otvorili nové komunitné centrum. Stojí za ním občianska iniciatíva Zvolen-Západ a ide vôbec o prvé centrum svojho druhu na Slovensku.

P1360595„Legislatíva pozná komunitné centrum len ako priestor, kde sociálni pracovníci poskytujú služby občanom, lenže takéto miesto sme my nechceli.“ hovorila počas otvorenia Sanja Nikolov, zakladateľka iniciatívy aj centra. „My sme chceli komunitnú obývačku, kde si môžu občania organizovať aktivity sami a diktovať si vlastné pravidlá,“ dodala. Priestor by mal byť podľa nej miestom, kde človek môže pokojne prísť v teplákoch a cítiť sa ako doma. A neplatí to len pre obyvateľov sídliska Západ, ale rovnako pre všetkých Zvolenčanov.

Samotné centrum tvorí viacero miestností – miestnosť pre work-shopy, konferenčná a počítačová miestnosť, obývačka určená na neformálne stretávanie sa a chodba pre pohybové aktivity, ale aj premietanie filmov, divadlo, koncerty, atď. Zakladatelia si prajú, aby sa ich komunitné, resp. občianske centrum stalo príkladom aj pre iné sídliská: „Dúfame, že o rok to bude Sekier alebo nejaké iné sídlisko,“ povedala Sanja s úsmevom.

P1360685Otvorenia sa zúčastnilo viacero zaujímavých hostí  – okrem zástupcov mesta Zvolen prišli centrum podporiť aj priatelia a kolegovia z nórskeho komunitného centra v Oslo, kolegovia z centra v Sásovej a tiež zástupca amerického veľvyslanca na Slovensku, Norman Thatcher Scharpf. Ako spomenul v príhovore, komunitné organizovanie má v Amerike dlhú tradíciu, prakticky každé, aj menšie mesto má takéto centrum. „Tvorí to základ našej demokracie,“ vysvetľoval. Teší ho, že po komunitnom centre v Banskej Bystrici je Zvolen ďalším mestom, kde takáto organizácia funguje.

Podľa Katriny Vrebalovich z komunitného centra v Oslo je úlohou centra okrem iného pomôcť ľuďom obnoviť pocit spolupatričnosti, občianstva a určitej hrdosti. „Narozdiel od inštitucionalizovaného priestoru, kde len prídete a ste návštevníkom niečoho, čo vám nepatrí, je toto opak – je to vaše a staráte sa o to.“ Katrina spolu s kolegami z centra v Oslo verí, že tento projekt bude vo Zvolene podobne úspešný ako ten ich. „Ľudia všade na svete potrebujú to isté – vzájomný kontakt, istotu, mier, šťastie a možnosť tvoriť,“ dodala s úsmevom.

P1360609Komunitné centrum na Západe už v deň svojho otvorenia spojilo rôznych ľudí, ktorí pomohli pri realizácii alebo nejakým spôsobom prispeli. V slávnostnom programe sa zároveň predstavili všetky vekové skupiny – dôchodcovia zo Západu, malí tanečníci z tanečnej školy Zuzany Niščákovej, deti zo školy Heuréka aj projektový manažér centra Maroš Chmelík, ktorý s partnerkou zatancoval Paso Double. Na záver zahrali známi Pacipacifik. Programom centra majú byť v budúcnosti rôzne aktivity organizované dobrovoľníkmi, ale aj platené podujatia.