CS.KOMIKS.23 je súťaž, ktorá sa koná ako bienále od roku 2011 a je určená pre študentov stredných a vysokých škôl v ČR a SR. Koncom septembra 2023 boli vybrané víťazné práce v súťaži v kreslení komiksových príbehov. Víťazné práce budú počas marca a apríla k videniu v priestoroch Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

Študenti mali v súťaži napísať a nakresliť zaujímavý komiksový príbeh na ľubovoľnú tému v rozsahu 1 až 3 strany. Odborná komisia pod vedením znalca českej komiksovej scény Tomáša Prokůpka vybrala víťazné komiksy a ocenila najlepšie v českej a slovenskej kategórii. Hlavnou cenou bola cesta na Medzinárodný festival komiksu vo francúzskom meste Angoulême v januári 2024. Súťaž prebiehala v spolupráci Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně s partnermi – Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě, Rotary klubem Brno City (CZ), Rotary klubom Zvolen (SK), Rotary klubom Angoulême (FR), Chambre de Commerce d´industrie d´Angoulême v Angoulême a časopisem AARGH!

Víťazmi sa stali Bohuslav Argaláš (FaVU Brno) a Daniela Bednárová (Súkromná škola umeleckého priemyslu Zvolen). Získali možnosť publikovať v komiksovej revue AARGH! a navštíviť najväčší európsky festival. Vybrané práce boli vystavené v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a od marca 2024 ich uvidia aj návštevníci krajskej knižnice.

Vernisáž výstavy prebehne 4. marca o 16.00 h za účasti kurátorky výstavy Petry Gregorovej z Horácké galerie a ocenených študentov. Následne bude výstava v študovni a čitárni knižnice na 1. poschodí k dispozícii verejnosti do 30. apríla.