Žiaci Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene získajú vďaka rozvojovému programu „Show your talent“ vlastného mentora, príležitosť vytvoriť svoj projekt a objaviť svoj talent. 

Cieľom programu Show your talent je pomôcť mladým ľuďom lepšie spoznať seba samých, objaviť svoje schopnosti, silné a slabé stránky, nájsť svoj sen a premeniť ho na konkrétny cieľ.

„Show your talent je jedinečný rozvojový program pre mladých ľudí, ktorý prináša do školského prostredia prvky neformálneho vzdelávania. Do nášho pilotného ročníka sa zapojilo pätnásť študentov a štyria pedagógovia,“ hovorí autor programu a spoluzakladateľ OZ TEAM Jaroslav Dodok.

Celý program odštartoval úvodným víkendovým školením začiatkom októbra, na ktorom sa študenti a pedagógovia učili spolu komunikovať, pracovať v tíme či spoznávať v čom sú dobrí.

„Na víkendovke som sa naučila prezentovať pred inými ľuďmi, ale aj improvizovať. Spoznala som tiež učiteľov tak trochu z iného uhla pohľadu,“ uviedla Natália Ondrisová, ktorá sa školenia zúčastnila.

POZITÍVNYM VZOROM SÚ PRE ŠTUDENTOV MENTORI

V uplynulých dňoch absolvovali mladí ľudia stretnutia so svojimi mentormi, ktorých získali v programe bezplatne. Jedným z nich je Daniel Csúr z Rimavskej Soboty, ktorý sa dostal na prestížne zahraničné univerzity do Oxfordu, Kodane či Almaty.

Okrem neho odovzdáva svoje skúsenosti študentom aj podnikateľz oblasti IT Jaroslav Červinka, PR manažérka Mesta Zvolen Eva Hapčová či výkonný riaditeľ projektu Godzone Dávid Slavkovský.

„Program ma okamžite zaujal, lebo jeho cieľom je rozvoj kľúčových kompetencií žiakov neformálnym spôsobom. Páči sa mi, že program účastníkom veľa ponúka, no zároveň od nich ešte viac očakáva. Je to cesta, ako rozvíjať a podporovať talenty našich žiakov,“ hovorí Romana Trnková, riaditeľka SPŠ dopravnej vo Zvolene.

Študenti dostanú v programe Show your talent príležitosť vytvoriť svoj vlastný tímový projekt a pomôcť tak na oplátku svojej škole. Vďaka projektu, na ktorý získajú symbolický grant v hodnote 50 €, môžu študenti zorganizovať podujatie, ktoré im na škole chýba, zlepšiť vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi, alebo skrášliť priestory školy.

ZÍSKAJÚ ZRUČNOSTI, KTORÉ IM POMÔŽU ZAMESTNAŤ SA

Svoje tímové projekty budú študenti tvoriť na piatich workshopoch, ktoré odštartovali v piatok 19. októbra. Za pomoci skúsených lektorov sa tak naučia aj základy projektového manažmentu a získajú dôležité zručnosti, ktoré od nich očakávajú zamestnávatelia.

„Vďaka Martinovi Menšíkovi zo spoločnosti Profesia sme sa dozvedeli, ktoré kompetencie firmy najčastejšie hľadajú u absolventov stredných škôl. V pracovných ponukách sa najčastejšie objavuje zodpovedný prístup k práci, schopnosť učiť sa nové veci, flexibilita či ústretové vystupovanie. Všetky tieto zručnosti budeme rozvíjať aj v našom programe,“ zdôrazňuje Jaroslav Dodok.

A ako hodnotí program Show your talent riaditeľka školy?

„Už teraz môžem povedať, že žiaci zapojení do programu sú aktívnejší, motivovanejší, sú odhodlaní čeliť prekážkam a pripravení zdolávať výzvy. Čo sa týka učiteľov, najmä spoločná víkendovka so žiakmi ich nabudila a dala im chuť ísť do nových veci,“ hovorí o prínose programu Romana Trnková. Zároveň dodáva, že zhodnotiť ho bude môcť až po jeho uplynutí v apríli budúceho roka.

Realizátorom programu Show your talent je OZ TEAM, SPŠ dopravná Zvolen a CVČ – JUNIOR. Partnerom programu je Rada mládeže Banskobystrického kraja a Agentúra Profivia.