Na hlavnej zvolenskej železničnej stanici – Zvolen osobná stanica, sa už v utorok 12. septembra zastaví jedinečný legionársky vlak. Pre Legiovlak to bude posledná slovenská zastávka na jeho tohtoročnej ceste.

Legiovlak bude pre širokú verejnosť dostupný zdarma od utorka až do nedele, 17. septembra. V pracovných dňoch bude jeho expozícia a priestory vlaku pre návštevníkov dostupné od 8.00 do 18.00 h a počas víkendu od 9.00 do 19.00 h.

Legiovlak sa skladá zo štrnástich zrekonštruovaných vagónov, ktoré predstavujú vojenský ešalon. Týmito vlakmi sa desaťtisíce československých legionárov prepravovali v rokoch 1918 až 1920 naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále a prejazd si často museli vynútiť bojom s boľševikmi.

Legiovlak sa skladá z vozov poľnej pošty, teplušky, zdravotného, filmového, veliteľského, štábneho, obrneného, predajného, krajčírskeho, kováčskeho, ubytovacieho a dvoch plošinových vozňov.

Vo všetkých vozidlách bude na návštevníkov čakať verná rekonštrukcia vybavenia, legionári v dobových rovnošatách, ale aj originálne exponáty a niekoľko stoviek fotografií na paneloch mapujúcich históriu československých légií.

Komentované prehliadky sa v pracovných dňoch budú konať vždy o 14-tej hodine. Počas víkendov potom vždy o celej hodine. V prípad záujmu škôl o organizovanú komentovanú prehliadku, je možné si túto zarezervovať online.