Fanúšikovia basketbalu v kategórii mladšie žiačky si počas posledného májového víkendu určite prišli na svoje. Zvolenský basketbal sa stáva vo Zvolene čoraz populárnejší a niet pochýb, že stále napreduje. Svedčí o tom hlavne veľký počet kategórií, v ktorých má Zvolen zastúpenie a ochota trénerov pracovať s mládežou. Pomyselnou čerešničkou na torte boli Majstrovstvá Slovenska v basketbale kategória mladšie žiačky, ktoré sa uskutočnili 27.-29.mája na Západe. Do Zvolena pricestovalo spolu päť družstiev v zložení: ŠBK Šamorín, BK Junior UKF Nitra, BKŽ Levice, MŠK Iskra Svit a CBK JUGO Košice. Medzi päť najlepších tímov na Slovensku sa ako usporiadateľské mesto zaradili aj hráčky BK ZŠ Zvolen.

Mladé basketbalistky viedol tréner Jozef Gajdoš. Počas troch náročných dní odohrali Zvolenčanky dokopy päť zápasov. Úvodný hrací deň dominovali hráčky Šamorína a triumfovali v oboch zápasoch. Naše basketbalové nádeje si neporadili so súperom z Levíc a podľahli svojmu regionálnemu rivalovi 29:43. Herný prejav našich hráčok bol nervózny a z toho vyplynula aj nedisciplinovanosť. Líderkami tímu boli desaťbodová Psárska a sedembodová Popracová. Naše basketbalistky, ktoré sa snažili pred domácim publikom ukázať v čo najlepšom svetle a napraviť si chuť odohrali s druhým súperom z Košíc vyrovnanú partiu. Zápas sa zlomil v druhej štvrtine, kedy si Košičanky vypracovali veľký náskok a boli v psychickej výhode. Konečný resultát 56:48 v prospech tímu z Východu. Bodovo zažiarila najmä Popracová (17bodov), ktorá sa počas celého turnaja prezentovala výborným výkonom.

Nie príliš lichotivá bilancia sprevádzala naše basketbalistky aj počas druhého hracieho dňa.  Na tretí zápas im žreb pridelil obhajcu minuloročného titulu, BK Junior UKF Nitra. Odhodlanie Zvolenčankám nechýbalo a za vytrvalého povzbudzovania sa snažili doviesť zápas do víťazného konca. Súper mal však opäť o čosi naviac a tak sa naše hráčky z víťazstva ešte netešili. Konečný sumár 34:48. Medzi najlepšie hráčky stretnutia patrili Balážová a Psárska. Zápasový maratón pokračoval popoludňajším zápasom so Svitom. Hráčky spod Tatier mali na konte už jednu sobotňajšiu prehru. Zvolenské basketbalistky porazili svoje rovesníčky v pomere 39:50 a mohli sa radovať z prvého víťazstva na turnaji. Do streleckej listiny sa zapísala najvýraznejšie Popracová a Mihaľková.

Tretí hrací deň a naše mladé basketbalistky čakala ťažká skúška. Počas svojho posledného vystúpenia na turnaji odohrali zverenkyne Jozefa Gajdoša výborné stretnutie proti neskoršiemu víťazovi celého turnaja, ŠBK Šamorín. Rodičia a fanúšikovia našich hráčok vytvorili búrlivú kulisu. V tomto zápase však mladé Zvolenčanky potrebovali aby sa šťastena obrátila na ich stranu, bez nej sa len ťažko vyhráva. Napínavý duel sa skončil v neprospech BK ZŠ Zvolen. Basketbalistky Šamorína vyhrali tesne 55:49. Víťazom turnaja sa stali hráčky ŠBK Šamorín, druhé miesto obsadili basketbalistky z Nitry a tretie miesto si vybojoval klub MŠK Iskra Svit.

Basketbalový víkend vo Zvolene preveril schopnosti nášho manažmentu, organizátorov, funkcionárov a hráčok. Mladé talentované dievčatá mali šancu ukázať svoje basketbalové umenie aj na vyššej úrovni, čo im môže do budúcnosti len prospieť. A my veríme, že v slovenských kluboch vyrastajú nové opory ženského basketbalu na reprezentačnej úrovni. Zvolen ukázal, že je schopný a pripravený pokračovať v usporiadateľskej tradícii aj nasledujúce roky a to nie len v basketbale.

Zostava BK ZŠ Zvolen:

Tréner- Jozef Gajdoš, Veronika Jasová, Nikola Kapustová, Michaela Mihaľková, Kristína Popracová, Vanesa Psárska, Romana Rétiová, Kleopatra Spyriadis, Miroslva Tuhárska, Lenka Filkorová, Dominika Kurutzová, Milada Magulová, Katarína Slančíková, Michaela Balážová, Magdaléna Žatkuliaková

Najužitočnejšie hráčky družstva:

ŠBK Šamorín –                    Katarína Lelkeš , Juliana Lelkeš

BKM Junior UKF Nitra-      Féherová Viktória, Dubeňová Linda

BKŽ Levice-                        Kronková Klaudia, Kováčiková Nikola

BK ZŠ Zvolen-                     Balážová Michaela, Mihaľková Michaela

CBK JUGO Košice-             Tutokiová Timea, Piekarzewska Vanda

MŠK Iskra Svit-                   Grígerová Michaela, Uličná Barbora

ALL STARS TURNAJA „B“

Kronková Klaudia              Levice

Bochnovičová Simona        Nitra

Psárska Vanessa                 Zvolen

Kašperáková Lucia             Košice

Piekarszewska Vanda         Košice