Prvé tohtoročné bábätko v Banskobystrickom kraji, sa narodilo na novorodeneckom oddelení Nemocnice Zvolen. Až štvrté dieťa, ktoré sa v piatok 1. januára vo zvolenskej nemocnici narodilo bude Zvolenčanom.

veronika prvy novorodenec 2016Na novorodeneckom oddelení Nemocnice Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, sa narodilo prvé dieťa roka v Banskobystrickom kraji. Je ním malá Veronika, ktorá bude prírastkom mesta Detva. Dievčatko s krásnymi mierami prišlo na svet 1. januára 2016 o druhej hodine a dvadsiatej minúte s mierami 3820 gramov, 56 centimetrov a spolu s mamičkou sa tešia dobrému zdraviu.

Druhým tohtoročným novorodencom je malý Alex, ktorý prišiel na svet o piatej hodine. Ďalším bábätkom v tomto roku je Lucia narodená o šiestej hodine a desiatej minúte a prvým Zvolenčanom roka 2016 je Maxim, ktorý sa narodil o ôsmej hodine a dvadsiatej piatej minúte.

„Dnes sme priviedli na svet už 4 novorodencov a ešte predpokladáme 1 pôrod,“ uviedol predpoludním Andrej Jenčo, službukonajúci lekár pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Zvolen.

V minulom roku odviedli zdravotníci zvolenskej nemocnice celkom 949 pôrodov, z toho 442 dievčat a 513 chlapcov, z toho 6 dvojičiek. „Najplodnejším mesiacom v minulom roku bol september, kedy sa narodilo 93 bábätiek. Najmenej detičiek sa narodilo v novembri. Najčastejšími menami, ktorými pomenúvali mamičky a oteckovia svoje ratolesti v minulom roku boli Ema, Zuzana, Natália, Kristína, Hana pre dievčatká a z chlapčenských mien prevládali mená ako Jakub, Michal, Martin, Ján, Matúš,“ dodal lekár.

Nemocnica Zvolen poskytuje na oddelení gynekológie a pôrodníctva komplexnú starostlivosť počas tehotenstva, pôrodu a v šestonedelí. Niektoré izby na oddelení sú takzvané roomingové, čo znamená, že bábätko zostáva po narodení s maminkou celých 24 hodín denne. Nemocnica má od roku 2005 status Baby friendly hospital – to znamená, že podporuje obetavé materstvo a dojčenie a tým zlepšuje zdravie detí a matiek.