Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak otvoril v piatok 18. februára Bezplatnú dlhovú poradňu (BDP) vo Zvolene. Ďalšie tri pribudli tento týždeň aj na východnom Slovensku. Na Slovensku tak už bude otvorených dvanásť bezplatných dlhových poradní, v ktorých pomáhajú ľuďom dostať sa z dlhov psychológovia, právnici a ekonómovia.

Dlhová poradňa už dlhšie pôsobí aj v Banskej Bystrici či Lučenci. Bezplatných dlhových poradní bude na Slovensku 46. Sídliť budú v mieste pôsobnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Ak potrebuje pomôcť aj klient z regiónu, kde poradňa zatiaľ nie je, môže osloviť prevádzku v inom regióne prostredníctvom sociálnej siete na stránke Bezplatné Dlhové Poradne, alebo na webe www.pomahamedlznikom.sk,“ vysvetľuje minister práce Milan Krajniak (SME RODINA).

V každej bezplatnej dlhovej poradni pôsobí psychológ, právnik, ekonóm a pracovník administratívy. Bezplatná dlhová poradňa tak v sebe spojí právne, ekonomické aj psychologické poradenstvo. Dlžníkom poskytuje pomoc bezplatne, na vysokej odbornej úrovni a s ľudským rešpektom.

Projekt bezplatných dlhových poradní plní aj úlohu prevencie vzniku nadmerného zadlženia obyvateľstva. Cieľom poradenstva totiž nie je len pomôcť klientovi zbaviť sa dlhov, ale aj zmeniť jeho celkové postoje, správanie, úroveň jeho individuálnej finančnej gramotnosti a rozpočtovej zodpovednosti tak, aby aktívne predchádzal opakovanému zadlženiu.

Počas pracovnej návštevy vo Zvolene navštívil minister práce, sociálnych vecí a rodiny aj miestne úrady práce vo Zvolene a v Detve. Zvolen patrí s nezamestnanosťou na úrovni 5,44 % k premiantom v rámci kraja. „Nežijeme v ľahkých časoch, ale vďaka našim aktívnym opatreniam sa darí čoraz väčšiemu počtu ľudí nájsť si prácu. A to aj v okrese Zvolen. Presviedčajú nás o tom samotné čísla. Kým si počas minulého decembra našlo prácu vo Zvolene 85 nezamestnaných, za mesiac január to bolo až 177,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Nezamestnanosť v celom Banskobystrickom kraji je na úrovni 10,20 %.