Počas víkendu sa vo fínskom meste Imatra stala dosiaľ nevysvetlená tragédia, kedy miestny 23-ročný muž na tamojšej pešej zóne loveckou puškou zastrelil miestnu starostku Tiinu Wilén-Jäppisen a dve novinárky pochádzajúce z Imatry.

Informácia o tragickej udalosti zaplavila svetové médiá. Mladíka tamojšia polícia ihneď po incidente zadržala, motív činu ale nie je známy. Podľa všetkého nešlo o osobné ani politické motívy.

img_5629
Tiina Wilén-Jäppisen zostáva v spomienkach miestnych v Imatre.

Imatra je už roky partnerským mestom Zvolena. Volá sa podľa neho dokonca ulica na sídlisku Západ – Tepličky. Predstavitelia miest navyše aj v posledných rokoch spolupracovali a absolvovali aj vzájomné návštevy.

„Tragická správa o vražde predsedníčky mestskej rady a dvoch novinárok vo fínskom meste Imatra otriasla celou Európou. Nás zasiahla o to bolestivejšie, že Imatra je desiatky rokov družobným mestom Zvolena. Pani predsedníčku som poznala osobne, len pred tromi rokmi som sa, ako poslankyňa mestského zastupiteľstva, zúčastnila oficiálnej návštevy mesta. Sedeli sme vtedy za jedným stolom a ako zástupcovia dlhodobo spriaznených samospráv sme si vymieňali skúsenosti z komunálnej práce. S akou hrdosťou nám vtedy pani predsedníčka a jej kolegovia ukazovali svoje mesto a všetko, čo postavili pre svojich obyvateľov! Ostalo mi veľmi ťažko na duši, keď som sa dozvedela čo sa tam stalo. Strata ľudského života je vždy tragédiou, najhoršie ju iste znášajú práve pozostalí a blízke okolie. Týmto si dovoľujem vyjadriť im úprimnú sústrasť v mene všetkých Zvolenčanov,“ uviedla po udalosti pre médiá primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.