Po včerajšom priblížení si Pokecu sa dnes pozrieme na najznámejšiu a najpopulárnejšiu sociálnu sieť na svete, ktorou je Facebook.
Facebook – je to jedno z najrýchlejšie udomácnených slov vo všetkých krajinách sveta. Je to sociálna sieť, ktorá vznikla začiatkom roka 2004 v jednej z izieb internátneho domu na Harvarde. Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris Hughes a Eduardo Saverin pri zakladaní pôvodne sociálnej siete len pre študentov ich univerzity určite nečakali, aké úspechy ich web dosiahne a koľko rekordov sa mu podarí zlomiť.
Jeden z posledných dostupných štatistických výskumov Website-Monitoring.com zo 16. marca 2010 prináša tieto výsledky:
Priemerný užívateľ Facebooku:
Ďalšie čísla:
Top 10 „facebookových krajín“:
Netreba však zabudnúť, že je to stále virtuálny svet, a teda pri využívaní jeho služieb by sme mali dodržiavať rovnaké bezpečnostné pravidlá aké sme si povedali včera. Väčšina ľudí si na Facebooku pridáva len ľudí, ktorých osobne pozná, a preto je miera rizika nižšia – to však platí len v prípade, že máte správne nastavenú bezpečnosť svojho konta. Ako ho teda správne nastaviť? Najjednoduchší spôsob je nasledovný:
Po prihlásení kliknite na účet a zvoľte "nastavenie súkromia"...
...zobrazí sa vám aktuálne nastavenie vášho súkromia. Pre úpravu súkromia zvoľte "Upraviť nastavenia," v prípade, že chcete všetky informácie a príspevky zdieľať len s priateľmi, v ľavej časti zvoľte "Len priatelia"...
...ak ste v predchádzajúcom okne zvolili možnosť "Upraviť nastavenia," zobrazí sa vám nasledujúce okno. Tu môžete nastaviť stupeň súkromia na každú položku jednotlivo...
...v prípade, že chcete istý druh obsahu zdieľať s väčšinou priateľov, v predchádzajúcom okne zvoľte možnosť "prispôsobiť" a zobrazí sa vám toto okno. Tu vpíšte mena priateľov, s ktorými daný obsah nemáte záujem zdieľať.
V prípade, že si chcete upraviť bezpečnosť na každý album s fotografiami samostatne, môžete tak urobiť po kliknutí na svoj profil a fotky. Následne sa vám objavia vaše fotoalbumy, nad ktorými máte možnosť „Nastaviť súkromia albumov.“
Pokiaľ máte nastavené zabezpečenia súkromia správne, nezostáva vám už nič iné ako dávať si pozor na to koho si medzi priateľov pridávate, aké komentáre píšete vo verejných skupinách a aké aplikácie využívate. V prípade akýchkoľvek pochybností s fungovaním aplikácie alebo inej Facebookovej stránky ju môžete nahlásiť administrátorovi.
Pozn: Z výskumov vyplýva, že na Facebooku sa samostatne pohybujú už aj žiaci prvého stupňa základných škôl, kde je táto sociálna sieť mimoriadne populárna. V prípade, že doma máte dieťa, ktoré tiež podľahlo tejto mánii, je vašou morálnou povinnosťou dohliadnuť prinajmenšom na správne nastavenie zabezpečenia. Rovnako tak by však bol na mieste nenútený rozhovor o tom, ako vaše dieťa trávi čas na Facebooku.
Okrem tu spomenutých nastavení súkromia na Facebooku je v tomto virtuálnom priestore nutné dodržiavať aj ostatné pravidlá, ktoré môžu pomôcť k bezpečnému pohybovaniu sa po podobných stránkach. O tých sme vás informovali včera v článku Virtuálny svet: Pokec.