Ako každý rok v prvej polovici augusta máme možnosť pozorovať meteorický roj Perzeidy. Maximum bude prebiehať počas dňa 12. augusta, takže najlepšie podmienky na pozorovanie budú počas noci zo soboty na nedeľu a z nedele na pondelok.

Radiant Perzeíd nájdete jednoducho pri pohľade tesne naľavo pod súhvezdie Cassiopeia, ktorého hviezdy tvoria typické písmeno „W“ (il. foto: Ivan Golembiovský)

Meteorický roj Perzeíd tvoria pozostatky kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorej dráhu v tomto čase Zem pretína. Miesto na oblohe z ktorého meteory vylietavajú sa nazýva radiant. V tomto prípade sa radiant nachádza v súhvezdí Perzeus, z tadiaľ pochádza aj názov roja. Pre pozorovanie však tento údaj nie je veľmi podstatný, keďže meteory bude možné pozorovať po celej oblohe, vždy však budú lietať smerom od radiantu. Podmienky na pozorovanie by mali byť dobré, pretože mesiac sa nachádza v poslednej štvrti a bude vychádzať až po polnoci, takže by svojím svitom nemal výrazne osvetľovať oblohu.

Perzeidy je možné pozorovať už aj tento týždeň, ale ich frekvencia nebude taká hustá ako cez víkend. To isté platí aj o budúcom týždni, keď už frekvencia bude postupne klesať a posledné Perzeidy bude možné vidieť 24. augusta. V ideálnom prípade by malo byť z nášho územia možné okolo maxima pozorovať aj 40 meteorov za hodinu. K takémuto výsledku je však potrebná tmavá obloha mimo obývaných oblastí a trénované oko. Nič to však nemení na tom že cez víkend sa, v prípade dobrého počasia, bude na čo pozerať.