Štvrtok 17. novembra nie je len sviatkom pre tých, ktorí túžia ostať doma, ale aj pre všetkých priaznivcov divadla a dobrej hudby zo Zvolena a širšieho okolia. Dôvodom je už 23. ročník podujatia s názvom Víkend atraktívneho divadla, ktorý do svojich brán aj tento rok pozval známe aj menej známe mená.

Zaujímavý program otvorí v kaplnke na zámku o pol piatej performance legendárneho zoskupenia Transmusic comp., ktorého zakladatelia Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murín tak opäť oživia spoločnú spoluprácu. Prvý z víkendových dní budeme okrem iného aj hovoriť a to na tému multikulturalizmu s psychiatrom Petrom Hunčíkom. Následne si vaše ústa oddýchnu, ale vaším ušiam dá zabrať známa speváčka a herečka Iva Bittová, ktorá dnes žije a pôsobí v New Yorku a na celom svete. Na festivale vo Zvolene vystúpi o ôsmej hodine so skupinou Čikori. Nie je jedinou spomedzi lákavej hudobnej ponuky, ktorú sa oplatí spomenúť.  Na divákov čakajú aj ďalšie hudobné prekvapenia: v piatok to bude skupina založená synom už legendárneho Deža Ursinyho, ktorý predstaví práve tvorbu jeho otca a v mnohých divákoch tak oživí spomienky. Aj mladším, ktorí Dežovu tvorbu nepoznajú, VAD ponúka alternatívu v podobe alternatívneho zoskupenia dvoch hudobníkov známych ako Longital, alebo, ak chcete, Dlhé diely. Dvojica Shina a Daniel Salontay predstavia piesne z nového albumu Teraz, ale určite nezabudnú ani na ukážku staršej tvorby.

Hoci hudobná zložka VAD je tento rok výnimočne atraktívna, gro festivalu stále stojí na strane divadla. Prvé divadelné produkcie sa predstavia až v piatok V DkŽsR a to už o desiatej ráno predstavením určeným detskému divákovi. Sestričku z dielne DDS Zrkadlo pri ZUŠ J.L.Bellu majú možnosť diváci uvidieť až dvakrát, takže spachtoši stihnú aj reprízu o jedenástej hodine. Ostatný piatkový program bude v rukách našich susedov Čechov- najprv Divadlo do houslí z Pardubic o sedemnástej a následne Brněnské divadlo HaDivadlo s hrou Ucho, ktorú asi mnohí poznajú aj vo sfilmovanej verzii trezorového filmu režiséra Procházku. Sobotný program je už výberom z toho najlepšieho, čo ponúka slovenská scéna. Začneme na východe a to konkrétne divadlom Kontra zo Spišskej Novej Vsi, ktoré vystúpi o štvrtej. Ich monodrámu Sólo diváci uvidia pravdepodobne naposledy, pretože práva na túto hru sa koncom roka končia. Z Bratislavy prídu až dve divadlá Divadlo SkRAT a divákom už známe GunaGU. Obidve si priniesli hry s veľavravným názvom: SkRAT vysvetlí, kto sú Napichovači a lízači o piatej hodine večer. Z miesta sa neoplatí vstávať, pretože hneď potom  vystúpi divadlo GunaGU  a vy sa tak budete môcť zoznámiť s ich Baletkami, hackermi, homlesákmi & manažérmi. Predposledný hudobný večer bude patriť Mikulášovi Chadimovi a jeho & MCH Band, ktorý k nám príde až z Prahy.

Nedeľa bude voľnejšia a experimentálnejšia- predstavia sa dva multimediálne projekty, ktoré sa spoja pod menom Petra Machajdíka. Takže tí, ktorí sa nestihli zoznámiť s Petrovým Transmusic comp. vo štvrtok, majú šancu ešte to napraviť. Všetko uzavrú spomínaný Longital o pol ôsmej večer.

Ponuka predĺženého víkendu plného atraktívneho divadla a nemenej atraktívnej hudby je nebezpečne bohatá. Nerozhodní majú ešte pár dní, aby si vybrali a tí, čo sa rozhodli, určite ľutovať nebudú. Takáto akcia je totiž vo Zvolene len raz do roka, tak to nezmeškajte.